Военните на Украйна използват средства за радиоелектронна борба (РЕБ), за да променят целевите координати на руските дронове от типа Shahed и да ги пренасочват обратно към Русия или Беларус, съобщава френският вестник Le Monde.
Отбелязва се, че руската армия се стреми да изтощи ресурсите на ПВО на Украйна с евтини удари с дронове.
Изданието дава за пример масираната атака с дронове от 26 ноември, при която руснаците пуснаха в действие общо 188 БпЛА. Украинските части за ПВО успяха да свалят 76 от тях с кинетични средства (изтребители, хеликоптери, мобилни зенитни батареи, зенитно-ракетни комплекси) и с помощта на средства за радиоелктронна борба.
"В допълнение, 95 други руски БпЛА са били отклонени от целите си чрез система за фалшифициране на сателитна позиция, използвана от дронове и ракети за насочване във въздушното пространство“, се казва в статията.
Според украинските военни по време на тази атака само 17 руски дрона са успели да пробият ПВО на страната.



19:55 / 27.11.2024
5564


