ВСУ оборудваха морски дрон с ракети Р-73 "въздух-въздух"

©
Публикуваните от руското министерство кадри показват опитите на руски хеликоптер да унищожи морския дрон. В крайна сметка той успява да го направи. Но от публикуваните кадри се вижда, че дронът наистина е бил оборудван с ракети. На борда на безпилотния катер не се виждат допълнителни системи за насочване, но анализаторите отбелязват, че ракетите Р-73 (каквито са твърденията на руснаците) имат собствена инфрачервена глава за насочване.
Анализаторите отбелязват, че вече са регистрирани по-ранни доста успешни опити за поставяне на ракети Р-73, първоначално предназначени за използване на изтребители, на наземни платформи. Такива заместители на ЗРК (Зенитно ракетен комплекс) са създадени в Югославия и Индия. Така че няма нищо невероятно в инсталирането на тези ракети на морски дрон, въпреки че това е много по-сложно, отколкото в случая с наземните платформи, пише украинската медия.
"По-големите проблеми са свързани с факта, че морската вода е доста корозивна среда и затова обикновено морските зенитни ракети се изстрелват от контейнери", допълват от Defence Express.
Анализаторите посочват и вероятната причина, поради която дронът не е успял да свали руския хеликоптер, който го е атакувал. "Факт е, че ракетите винаги имат не само максимален, но и минимален обсег на действие. Конкретно ракетата Р-73 може да прехваща въздушни цели само на разстояние повече от 300 метра: на по-близко разстояние не може, руският хеликоптер е бил много близо до морския дрон".
Тъй като хеликоптерите се превърнаха в основното средство на руснаците за унищожаване на украинските морски дронове, появата на ЗРК е била очаквана и крайно необходима, посочват още анализаторите.