В САЩ изтече секретна информация за подготовката на израелска операция срещу Иран

©
"Изтичането е дълбоко обезпокоително“, предупреди американски служител пред CNN.
Документите с дати 15 и 16 октомври започнаха да циркулират онлайн в петък, 18 октомври, след като бяха публикувани от акаунт в Telegram, наречен Middle East Spectator.
Те са класифицирани като "строго секретни“ и са маркирани, за да покажат, че могат да бъдат видени само от САЩ и техните съюзници в разузнавателния съюз "Петте очи“: Австралия, Канада, Нова Зеландия и Обединеното кралство.
Документите описват подготовката на Израел за удар срещу Иран. Един от тях, който гласи, че е съставен от Националната агенция за геопространствено разузнаване, казва, че плановете включват Израел да премести боеприпаси.
Друг документ идентифицира своя източник като Агенцията за национална сигурност (АНС). В него става дума за учения на израелските ВВС с използване на ракети "въздух-земя“, които също се смятат за част от подготовка за удар срещу Иран.
Американският служител отбеляза, че разследването проучва кой е имал достъп до предполагаемите документи на Пентагон. Всяко подобно изтичане автоматично ще доведе до разследване от ФБР заедно с Пентагона и американските разузнавателни агенции.
CNN отбеляза, че изтичането идва в изключително чувствителен момент в отношенията между САЩ и Израел и със сигурност ще разгневи военните на еврейската държава, които се готвят да ударят Иран в отговор на ракетната атака на 1 октомври.
Един от документите също предполага, че Тел Авив винаги е отказвал да признае публично, че страната притежава ядрени оръжия. В текста се посочва, че САЩ не са забелязали признаци, че Израел планира да използва ядрено оръжие срещу Иран.
"Ако е вярно, че израелските тактически планове са изтекли в отговор на атаката на Иран на 1 октомври, тогава това е сериозно нарушение“, казва Мик Мълрой, бивш заместник-министър на отбраната по въпросите на Близкия Изток и пенсиониран служител на ЦРУ.
Той добави, че "доверието е ключов компонент в една връзка и в зависимост от това как е изтекла информацията, това доверие може да бъде подкопано“.
Друг американски служител твърди, че "тези два документа са лоши, но не са ужасни. Притеснението е дали има още от тях“.
Медията отбелязва, че не е ясно как документите са станали публични, дали са били хакнати или е имало умишлено изтичане на информация.
САЩ вече са в повишена готовност срещу ирански хакерски кампании - през август американските разузнавателни агенции разкриха, че Иран е хакнал документи, принадлежащи на кампанията на Доналд Тръмп.