За това какво означава промяната в позицията на американския президент Доналд Тръмп и дали Европа може да наложи търговски мита върху китайски стоки от 50 до 100 процента, коментира в интервю за УНИАН народният депутат на Украйна, председател на комисията по външна политика и междупарламентарно сътрудничество Александър Мережко.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви готовност да наложи сериозни санкции срещу Русия, но изброи няколко условия. Така, страните от НАТО също трябва да наложат санкции, да спрат да купуват петрол от Русия, а освен това да наложат мита срещу Китай в размер на 50-100%, които "ще бъдат напълно отменени след края на войната на Русия срещу Украйна“. Според Тръмп, закупуването на руски петрол от страните от Алианса отслабва преговорната позиция и влиянието върху Москва, а предложените от него мерки ще помогнат значително за приключването на "смъртоносната, но абсурдна война“. 

Според Вас, не са ли условията на Трамп от самото начало такива, че са невъзможни за изпълнение, и са изразени само за да не се налагат санкции и винаги да има аргумент за това решение?

Според мен, тази промяна в досегашната позиция на Трамп изглежда малко странна и се нуждае от обяснения или уточнения от негова страна. Първоначално той многократно обещаваше да наложи сериозни санкции срещу Русия и нейните съюзници без никакви предварителни изисквания. Многократно поставяше крайни срокове. И ето че сега променя позицията си и поставя изискване, че преди САЩ да приложат отдавна обещаните сериозни санкции, първо страните от НАТО трябва да спрат да купуват руски петрол.

Не разбирам какво пречи на САЩ да даде пример на страните от НАТО и да изпълни обещанието си, а именно да наложи санкции срещу Русия без никакви нови условия. Не виждам логика в това и не разбирам защо Тръмп е променил позицията си. Например, какво конкретно има предвид? Че първо страни като Унгария трябва да спрат напълно да купуват руски енергийни носители и едва след това САЩ ще наложат санкции срещу Русия? Може да се създаде впечатлението, че Тръмп просто търси повод да не наложи санкциите срещу Русия, които обеща по-рано. Затова може би трябва да изчакаме обяснението му какво има предвид.

Когато политик внезапно променя предишната си позиция, това е проява на непоследователност и вреди на доверието към този политик.

Възможно ли е теоретично страните от ЕС да въведат търговски мита върху китайските стоки в размер от 50 до 100 процента, както изисква Тръмп?

В края на краищата Китай е основният търговски партньор на ЕС днес. Европа се състои от различни страни и всяка от тях има своя външноикономическа политика. Ясно е, че най-добрият вариант е всяка от страните в Европа да се откаже от руския петрол и да въведе търговски мита върху китайските стоки, но да се направи така, че всяка европейска страна да го направи незабавно, може да не е лесно.

Ами ако някоя от страните не въведе мита? Тръмп ще чака, докато това се случи, и дотогава няма да налага санкции? Нещо тук не е логично.

Тоест, това изглежда така: ще наложа санкции срещу Русия, но само след като всички европейски страни без изключение спрат да купуват руски енергоносители.

Плюс странната фраза, че това е "войната на Байдън и Зеленски“. Не разбирам това. Това не е война на Байдън или Зеленски, а агресивна война на Русия срещу Украйна.

Почти никоя от европейските страни не купува именно руски нефт, но много от тях купуват преработен или премаркиран нефт, както и нефтопродукти от Индия. Готова ли е Европа да се откаже и от тези покупки?

Може би би било по-добре така: САЩ дават пример на европейските страни и въвеждат санкции, а по отношение на онези европейски страни, които не искат да се откажат от руския петрол, прилагат някакви "стимулиращи“ мерки.

А каква, според вас, ще бъде реакцията на европейците към тези изисквания на президента на САЩ? Какво ще стане, ако Европа игнорира призивите на Тръмп?

Трудно е да се каже, тук може да има по-скоро индивидуална реакция от всяка страна. Унгария може да откаже. Въпросът е какво ще направи Тръмп по отношение на Унгария.