Президентът Володимир Зеленски заяви, че излишъкът от производствени мощности в Украйна за някои видове оръжия е достигалнал 50%. Следователно, според него, всички детайли за износа на оръжие вече са договорени на ниво държавни институции. Той съобщи това след резултатите от среща по ключови въпроси на украинския износ на оръжие, предава Suspilne.
Държавният глава отбеляза, че в момента украинският опит в областта на сигурността и оръжията, които са тествани във война, представляват интерес за всички партньори, които са в състояние да осигурят ''реалното си ниво на защита''.
Той припомни, че Киев е предложил на международните партньори специален формат на сътрудничество - Drone Deal. Това са специални споразумения за производство и доставка на украински дронове, ракети, боеприпаси, военна техника, софтуер, интеграция с отбранителни системи, както и предоставяне на експертиза и технологичен обмен, необходими на Украйна.
Украинският президент обяви също, че е одобрил насоките на такава междудържавна работа и обработката на автоматични разрешителни за бизнеса за износ на оръжие.
''Процедурата е абсолютно ясна: на междудържавно ниво, въз основа на принципа на реципрочност, ние определяме рамката за работа по сигурността чрез съответно споразумение, след което процесът започва на ниво държавни институции и производители. Опростяваме бюрократичните процедури, поддържаме достатъчно ниво на контрол върху износа и стартираме практическо съдържание за работата на компаниите'', заяви президентът.
Според него, сега украинските компании ще получат ''реална възможност да навлязат на пазара на страните партньори''.
''Обусловено от правото на нашите военни да вземат необходимото количество оръжие първи. Излишъкът от производствени мощности в Украйна за някои видове оръжия достига 50% и това е пряк резултат от държавните ни инвестиции в отбранителната промишленост на Украйна и сътрудничеството ни с партньорите'', посочи той.
Освен това държавният глава заяви, че е възложил на Министерството на външните работи на Украйна, разузнаването и Службата за сигурност на Украйна да определят списъка с държави, за които износът на украинско оръжие е невъзможен поради сътрудничеството им с Руската федерация.
''Съветът за национална сигурност и отбрана на Украйна ще координира експортните процеси и ще бъде гарант, че нуждите на Силите за отбрана и сигурност на Украйна от оръжия са осигурени на първо място, а излишъкът се изпраща за износ - това, което производителите могат да произведат над държавната поръчка в Украйна'', подчерта Зеленски.
Също така, според него, Министерството на отбраната и Генералният щаб на Въоръжените сили на Украйна ще определят обема на оръжията, необходими за украинската армия.
''Възложих на държавните служители и Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна да представят на обществеността необходимата информация за подробностите на процеса на износ на нашето оръжие'', добави президентът.
По-рано към Съвета за национална сигурност и отбрана беше създадена Междуведомствена комисия по отбранителна промишленост и технологии. Президентът одобри правилника за нейната работа. Сред задачите ѝ са предложения за дейността на украинския отбранително-промишлен комплекс и специален формат на сътрудничество с партньорите на Киев по Drone Deal.
Относно износа на оръжие
На 8 февруари Зеленски обяви, че Украйна открива центрове за износ на оръжие, произведено в страната, в европейски страни, като до края на 2026 г. ще има десет такива.
След това той обяви още, че в момента в Украйна работят около 450 компании, които произвеждат дронове. От тях около 50, според президента, са лидери на пазара, които се нуждаят от инвестиции. Така че 2026 г. ще бъде година на инвестиции в украински технологии, предимно в безпилотни летателни апарати.
Още през септември 2025 г. президентът обяви подготовката на ''важно решение'' за контролирания износ на украинско оръжие, а още през декември миналата година обяви откриването на първия експортен офис в Берлин.



10:03 / 29.04.2026
3894



