Украйна подписа меморандум с Дания за сътрудничество в областта на отбранителните поръчки

©
В рамките на меморандума страните са се договорили за обмен на опит и сътрудничество в областта на доставките на оръжия на външните пазари.
Според Марина Безрукова, директор на "Агенцията за отбранителни поръчки", доставката на съвременно оръжие в сътрудничество с международни партньори е един от основните акценти на държавното предприятие.
"Убедени сме, че засилването на сътрудничеството с Организацията за доставки и логистика на Министерството на отбраната на Дания ще допринесе за сключването на нови договори и модернизацията на нашите въоръжени сили", е заявила тя.
На свой ред заместник-министърът на отбраната на Украйна Дмитро Клименков е благодарил на партньорите от Дания за постоянната подкрепа за Украйна.
"Това събитие е още една важна стъпка в задълбочаването на нашето сътрудничество в снабдяването на Въоръжените сили на Украйна със съвременно оръжие и военна техника", е подчертал той.
По-рано президентът на Украйна Володимир Зеленски проведе среща в Киев с вицепремиера и министър на отбраната на Дания Троелс Лунд Поулсен, на която са обсъдени необходимостта от укрепване на украинската ПВО и перспективите за съвместно производство на оръжия.
Преди това Дания обяви, че ще предостави на Украйна нов пакет военна помощ в размер на около 336,6 милиона долара (616.58 милиона долара).
Дания стана първата страна извън Г-7, която подписа 10-годишно споразумение за сътрудничество с Украйна в областта на сигурността.
Дания е един от най-големите донори на военна помощ за Киев спрямо размера на икономиката си. Нейният предишен пакет от военна помощ от 247,4 милиона долара (453.18 милиона лева) е разкрит в средата на февруари.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Зеленски отговори на Тръмп: Лично ще чакам Путин в Турция
20:46 / 11.05.2025
Deep State: ВСУ предприеха най-неуспешната контраатака в Торецк и...
17:55 / 11.05.2025
Тръмп обещава да увеличи търговията с Индия и Пакистан след прекр...
17:40 / 11.05.2025
Мерц: Докато оръжията не замлъкнат, преговорите са невъзможни
17:31 / 11.05.2025
Павло Палица: Русия съсредоточава усилията си на няколко направле...
17:15 / 11.05.2025
Politico: Тръмп се съгласи да подкрепи коалицията на желаещите, н...
17:14 / 11.05.2025
Актуални теми