На 12 май, около обяд местно време, учебен самолет T-38 Talon II на ВВС на САЩ се разби по време на планиран полет, предава AP.
Според 14-то учебно крило във военновъздушната база ''Колумбъс'', Мисисипи, двамата пилоти са успели да се капитолират безопасно и не са били сериозно ранени. Те са били откарани в медицинско заведение за оценка на състоянието.
Самолетът се е разбил в слабо населена, гориста местност в окръг Ламар, Алабама, близо до границата с Мисисипи.
Причината за инцидента все още е неизвестна. ВВС на САЩ са създали специална комисия за разследване на инцидента.
14-то учебно крило е ключов компонент на Командването за въздушно образование и обучение (AETC) и е базирано във военновъздушната база ''Колумбъс''. Крилото провежда специализирано обучение за военни пилоти по програма с продължителност приблизително една година. Кадетите летят с три типа самолети: T-6 Texan II (начална фаза), T-38 Talon (напреднала фаза, свръхзвуково обучение) и T-1A Jayhawk.
Ескадрилата извършва средно по 260 бойни полета дневно. Т-38 се използва за обучение на бъдещи пилоти на изтребители и бомбардировачи на ВВС на САЩ, включително F-16 и F-35.



16:18 / 13.05.2026
500




