Полският премиер Доналд Туск заяви днес на извънредно заседание, че през тази нощ са регистрирани 19 нахлувания на руски дронове в полското въздушно пространство. Значителна част от тях са долетели от Беларус, съобщава Reuters.
Според Туск вече е потвърдено, че три дрона са свалени, а четвърти се смята за унищожен.
"След като идентифицирахме заплахата, започнахме борба с обекти, които представляват пряка опасност. Досега е потвърдено, че три дрона са свалени, а е много вероятно да са четири. Възможно е да са били повече“, подчертава премиерът.
Последният дрон е свален в 6:45 ч. сутринта местно време (5:45 българско време) в сряда. Туск подчертава, че нарушенията на въздушното пространство не са случайни или свързани с навигационни проблеми - този път дроновете умишлено са летели от територията на Беларус.
"Имаме една много добра новина: няма информация за жертви или смъртни случаи в резултат на действията на Русия. Подчертавам, че това е засега“, добавя Туск.
Според Rzeczpospolita, позовавайки се на източници, не 10, а поне 23 руски дрона са прелетели в Полша. Президентът Карол Навроцки заяви, че за да се разбере "какво се е случило“ в Полша, Съветът за национална сигурност ще бъде свикан до два дни.
Туск обяви още, че Полша е поискала активирането на член 4 от договора на НАТО. Продължават консултации със съюзниците относно укрепването на противовъздушната отбрана на Полша, пояснява Reuters.
"Фактът, че тези дронове, които представляваха заплаха за сигурността, бяха свалени, променя политическата ситуация. Следователно консултациите на съюзниците приеха формата на официално искане за активиране на член 4 от договора на НАТО“, заявява полският премиер.
Туск обясни още, че Полша се нуждае от нещо повече от просто изрази на солидарност, а от реална и по-голяма подкрепа от своите съюзници.
Той добави, че няма причина да се твърди, че Полша е във война, но тя е в ситуация, която е най-близка до въоръжен конфликт от Втората световна война насам.
Руски дронове над Полша
Припомняме, че през нощта на 10 септември Полша разположи противовъздушна отбрана и авиация, след като руски дронове нахлуха в нейното въздушно пространство. Повече от 10 ударни безпилотни летателни апарата участваха в атаката срещу страната от НАТО. Известно е, че в Люблинското войводство руски дрон е падна върху жилищна сграда.
Украинският президент Володимир Зеленски нарече нарушаването на въздушното пространство на Полша от руски дронове изключително опасен прецедент за Европа. Полският премиер Доналд Туск официално потвърди, че именно руски дронове са нарушили въздушното пространство на страната в нощта на 10 септември.
НАТО не счита нарушаването на полското въздушно пространство от руски дронове за атака, съобщава агенцията, позовавайки се на източник в Алианса. В същото време ръководството на НАТО е наясно, че предварителните данни сочат, че нахлуването в полското въздушно пространство е било умишлено.



13:01 / 10.09.2025
3074




