Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че израелският премиер Бенямин Нетаняху няма да бъде арестуван, ако премине през Ню Йорк, след като кметът Зохран Мамдани заяви, че израелският лидер е "военнопрестъпник“, който "има място в Хага“.
Международният наказателен съд издаде заповед за арест на Нетаняху през ноември 2024 г., като го обвини, че е "отговорен за военните престъпления, свързани с използването на глада като метод на водене на война и умишлено насочване на атака срещу цивилното население“ в Газа.
Той е обвинен също така в "престъпления срещу човечеството, включващи убийства, преследвания и други нечовешки деяния, извършени най-малко от 8 октомври 2023 г. до най-малко 20 май 2024 г.“. Нетаняху отрича обвиненията и ги нарича "антисемитски“.
Тръмп обаче твърди, че Нетаняху няма да бъде арестуван, ако пристигне в САЩ.
"Бенямин Нетаняху няма да бъде арестуван по никакъв начин, под никаква форма, докато се намира в Съединените американски щати“, написа той в публикация в Truth Social.



21:56 / 21.07.2026
397


