Обещанието на Доналд Тръмп да сложи край на войната в Украйна за 24 часа от самото начало изглеждаше като хипербола, но новият президент на САЩ все пак имаше реален шанс да сложи край на войната в Украйна за относително кратко време. Проблемът е, че Тръмп пропусна всички възможности, които имаше за това, пише Time.

"Действията на Тръмп през последните три месеца доведоха до загуба на възможностите, които Съединените щати имаха, за деескалация на насилието и прекратяване на войната по начин, който би насърчил американските интереси. Тръмп не успя да се възползва от източниците на власт на Америка, всъщност той загуби няколко ценни източника на влияние“, пише изданието.

Първият коз на Тръмп бе мощна коалиция от приятелски настроени страни към Украйна. Съвместните усилия на няколко десетки демократични държави от Европа, Азия и други региони на света биха могли да принудят Русия към справедлива сделка за Украйна. Вместо да ръководи тази коалиция обаче, Тръмп започна вътрешни спорове с партньорските страни.

Вторият изгубен коз е влиянието на санкциите. Вместо да увеличи натиска върху Москва, Тръмп избра точно обратната стратегия - опит за изграждане на доверителни и приятелски отношения с Русия. Екипът на Тръмп изглежда вярва, че Русия може да стане съюзник на Съединените щати при решаването на проблема с Иран и в конфронтацията с Китай. Всъщност перспективата за нормализиране на отношенията е от полза за Путин, пише Time.

Третият потенциален коз е установяването на краен срок за края на войната. Крайният срок би могъл да се превърне в точка на натиск върху страните в конфликта, ако съществуваше заплаха от наказание за нарушаване на крайния срок. На практика обаче Киев трябваше да прояви гъвкавост, тъй като се страхува да не загуби остатъците от американска подкрепа. От друга страна, Москва, напротив, прибегна до ескалация на исканията си, принуждавайки Тръмп да направи отстъпки, за да ускори мирното споразумение и да спази политически значимия за него 100-дневен срок от президентството.

И накрая, загубата на ролята на морален лост- След Втората световна война Съединените щати се опитват да запазят ролята си на последователен защитник на мира и стабилността в Европа. Но администрацията на Тръмп потъпка тази дългосрочна стратегия и сега прибягва до "словесна гимнастика“, избягвайки декларираната отговорност на Русия за кървавата война и въвеждайки морална еквивалентност между агресора и жертвата на агресията, като просто две еднакви страни в конфликта.

"След като едностранно загуби толкова много лостове за влияние, не е изненадващо, че преговорите не намалиха насилието. От гледна точка на Москва последните три месеца бяха чудо: Путин вече може да си представи път към победа във войната в Украйна, възможност, която не съществуваше преди три месеца, тъй като Съединените щати блокираха пътя му“, - обобщава авторът на публикацията.

Перспективи за мир в Украйна

И според УНИАН, Путин не приема Тръмп сериозно и манипулира американския лидер. Руският президент продължава да изпитва търпението на американския си колега, като редовно прави различни "жестове за мир“, докато междувременно руските военни продължават да нанасят удари по цивилни цели в Украйна.

От Киев подчертават, че истинските мирни преговори не могат да започнат, докато Русия не се съгласи на истинско прекратяване на огъня за поне 30 дни.