ХАМАС ще отговори положително на предложението на президента на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на войната в Газа, като същевременно ще предложи редица промени, съобщава пред The Times of Israel източник, запознат с преговорите, като добавя, че отговорът може да дойде в рамките на няколко часа.
Източникът е заявил, че арабски посредници от Египет, Катар и Турция са провели продуктивни разговори с лидерите на ХАМАС в Доха относно плана, който американският президент Доналд Тръмп разкри в понеделник. Израелският премиер Бенямин Нетаняху прие предложението, а арабските страни похвалиха усилията на Вашингтон.
Източникът е посочил, че измененията, които иска ХАМАС, ще имат за цел да смекчат някои условия от предложението, добавени в последния момент от Нетаняху, относно изтеглянето на Израел от Газа и разоръжаването на палестинската група.
Нетаняху успя да постигне промени, които забавят и ограничават изтеглянето на Израел от Газа, като в същото време засилва изискванията за разоръжаване на ХАМАС и демилитаризация на Газа.
Предложението на САЩ изисква групировката да освободи всички заложници, които държи, в рамките на 72 часа, да се разоръжи и да няма никаква роля в бъдещото управление на Газа. Той също така ще сложи край на войната и ще доведе до постепенното изтегляне на израелските отбранителни сили от Газа, които ще бъдат заместени от международни сили.
Тръмп заяви във вторник, че дава на ХАМАС три или четири дни да отговори и че има малко място за допълнителни преговори.
BBC съобщи в четвъртък, че де факто лидерът на ХАМАС в Ивицата Газа е посочил на посредниците, че се противопоставя на плана на Тръмп.
Анонимният доклад посочва, че Из ал-Дин Хадад, който преди това е командвал бригадата на град Газа, счита, че планът е бил изготвен с цел да унищожи ХАМАС, независимо дали тя подкрепя предложението. Поради това той е готов да продължи да воюва срещу Израел.
Репортажът на BBC е излъчен, след като висш представител на ХАМАС заяви пред Associated Press в сряда, че някои точки от предложението са неприемливи и трябва да бъдат променени, без да дава повече подробности. Той заяви, че официалният отговор ще бъде даден едва след консултации с други палестински фракции.
The Times of Israel: ХАМАС ще отговори положително на предложението на Тръмп за Газа, но иска някои промени
©
| пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | |||||
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
| 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Стана ясна самоличността на ранения в Косово българин
21:34 / 06.11.2025
Доц. Момчил Дойчев: Възобновяването на ядрените опити от страна н...
21:22 / 06.11.2025
Юлиан Рьопке: Руснаците никога не са държали центъра на Покровск,...
18:49 / 06.11.2025
MT: Лавров е изпаднал в немилост след провала на срещата с Тръмп
18:25 / 06.11.2025
Нанси Пелоси се оттегля от политиката
18:13 / 06.11.2025
Най-новият американски отговор на "Буревестник": В САЩ показаха з...
16:17 / 06.11.2025
Актуални теми



09:54 / 03.10.2025
2352





