The Atlantic: Путин все още командва най-големия въоръжен конфликт в Европа след ВСВ и Тръмп го знае

©
Путин, излъчвайки увереност, излезе пред Тръмп само няколко минути след разговора и разговаря лично с медиите, което му позволи да направи първия ход в оформянето на дискусията. (Днешните руски автократи разбират връзките с обществеността много по-добре от мрачните си съветски предшественици.) Бързият личен прочит на разговора от страна на Путин беше перфектният "nothingburger“:
"С президента на Съединените щати се договорихме, че Русия ще предложи и е готова да работи с украинската страна по меморандум за евентуално бъдещо мирно споразумение, в който да се определят редица позиции, като например принципите на уреждане, сроковете за евентуално мирно споразумение".
Говоря руски, но тук не е необходим преводач: Това е универсалният език на политическото протакане. "Русия ще предложи“ означава "Ще се бавим, а след това ще измислим неприемлив набор от опорни точки“. "Готови сме да работим по меморандум“ означава "Ще се съгласим по принцип да говорим за това, че ще говорим за неща“. "Определяне на редица позиции“ означава "Ще предложим списък с незадължителни условия“. А "времето на евентуално мирно споразумение“ означава "Ще определим някаква недостижима дата от графика за прекратяване на огъня и след това ще го провалим“.
Официалното описание на забележките на Путин, публикувано по-късно от руската информационна служба ТАСС, е още по-малко примирително, като изрично изключва споменаването на съгласието с американския президент. Но нищо от това няма значение: Тръмп прекара повече от два часа в телефонни разговори с Путин и не получи абсолютно нищо.
Разбира се, Тръмп не вижда нещата по този начин. След като изявленията на Путин излязоха наяве, президентът публикува своя собствена версия на разговора в социалната си платформа Truth Social (която, трябва да се приеме, е по-авторитетна от всичко от пресслужбата на Белия дом). "Русия и Украйна - написа Тръмп - незабавно ще започнат преговори за прекратяване на огъня и, което е по-важно, за прекратяване на войната“. След като рапсодира за всички пари, които всички биха могли да спечелят, ако двете страни успеят да прекратят войната, Тръмп повтори: "Преговорите между Русия и Украйна ще започнат незабавно.“
Проблемът, разбира се, е, че нищо от това, което Путин заяви, не може да се тълкува като "незабавно“ започване на каквото и да било. Вероятно затова Путин излезе пръв на публично място, той има дълъг опит в управлението на Тръмп и знае, че американският президент обича да обявява сделки, дори когато не съществува никаква сделка. Изявлението на Путин на практика превантивно подкопа всичко твърде положително от страна на Тръмп. (Руснаците също така отприщиха масирана атака с дронове срещу Украйна същата нощ, което би трябвало да е знак, че разговорите вероятно няма да постигне голям напредък).
След като отхвърли усилията на Тръмп, Путин ще продължи войната си и хората ще продължат да умират. Може би единственият положителен знак днес е, че Тръмп изглежда се отказва от американското участие в мирните преговори. Това е добре, но само защото Путин използваше личния интерес на президента да бъде миротворец, за да натяква на Тръмп и да попречи на американците да изпратят помощ на Киев или да наложат повече санкции на Москва.
Сега Тръмп заяви, че условията за прекратяване на огъня "ще бъдат договорени между двете страни, както може да бъде само, защото те знаят подробности за преговорите, които никой друг не би могъл да знае“. Това е далеч от глупавото предизборно обещание на Тръмп, че може да сложи край на войната за един ден, може би дори преди встъпването му в длъжност, но ако това разколебае Тръмп от фантазията му, че може да спре бойните действия, като просто се скара на Путин, толкова по-добре.
Отстъплението на Тръмп може също така да отвори вратата за подновяване на санкциите. Президентът не обича да изглежда слаб и ако Путин продължи с касапницата си, други републиканци може да успеят да притиснат Тръмп да реагира. В най-добрия случай те биха могли дори да убедят Тръмп да помогне на Украйна с повече оръжия, но това изглежда малко вероятно, Тръмп превърна Америка във функционален съюзник на Русия, а Тръмп изглежда се страхува лично да разгневи Путин.
(Джей Ди) Ванс и другите апологети от "двете страни“ имат повърхностни познания за международните конфликти и почти никакви за Русия, поради което изглеждат объркани от упоритостта на Путин. За тях това е просто една скъпоструваща, затънала война за земя, църкви или нещо друго. За тях всичко трябва да приключи, за да не изглежда Тръмп като глупак, който за пореден път е бил изигран от остриетата в Кремъл. Те не могат да разберат, че Путин, който засега изглежда не е изложен на никаква политическа опасност у дома от тази война, все още разполага с евтиния вариант просто да унищожава украински цивилни цели, докато Западът се бави.
Възможно е Путин да е готов за някакво споразумение за прекратяване на огъня, дори само за да могат силите му да си поемат дъх и да се прегрупират, правителството му да се отърве от някои санкции, а самият Путин да поддържа реда в собствената си политическа къща на Червения площад. Той и преди го е правил в Крим, играейки с времето, докато планира следващия си ход. Но ако това се случи, то няма да е заради усилията на Тръмп - и дори самият президент изглежда вече го знае.