Течението Гълфстрийм може да изчезне до 2025 година

©
Експерти вече са установили, че Атлантическата меридионална циркулация се намира в най-слабото си състояние от над 1600 години насам поради глобалното затопляне, а изследователите са забелязали признаци за приближаване до точката на безвръщане (инфлексия) още през 2021 година.
Драматична промяна може да настъпи между 2025 и 2095 година, според нов анализ, цитиран от изданието. Най-вероятно е той да се случи през 2050 година, ако глобалните въглеродни емисии не бъдат намалени.
Други учени посочват, че предположенията за това как ще се случи инфлексната точка и несигурността в основните данни са твърде големи, за да се оцени надеждно времето на бедствието. Всички те обаче са съгласни, че перспективата за унищожаването на Атлантическата меридионална циркулация е изключително тревожна и трябва да стимулира бързо намаляване на въглеродните емисии.
Атлантическата меридионална циркулация носи топла океанска вода на север, където се охлажда и потъва, захранвайки теченията на Атлантическия океан. Въпреки това, притокът на прясна вода от ускоряващото се топене на ледената покривка на Гренландия и други източници все повече "задушава“ теченията.
Унищожаването на Атлантическата меридионална циркулация би имало катастрофални последици по целия свят. Тя би довела до сериозно нарушаване на валежите, от които милиарди хора в Индия, Южна Америка и Западна Африка зависят за храна. Това ще доведе до увеличаване на бурите и по-ниски температури в Европа, както и до покачване на морското равнище на източното крайбрежие на Северна Америка. Освен това застрашава горите на Амазонка и ледниците на Антарктика.
"Мисля, че трябва да сме много притеснени“, казва професор Питър Дитлевсен от Университета в Копенхаген, който ръководи новото проучване. "Ще бъде много голяма промяна. Атлантическата меридионална циркулация работи от 12 000 години“.
Отбелязва се, че Атлантическата меридионална циркулация е била унищожена и подновена отново в цикъла на ледниковите епохи, настъпили в периода отпреди 115 000 до 12 000 години.