Стратегията за сигурност на Германия определи Русия за "най-голямата заплаха" в региона

©
Атаката на Русия срещу Украйна, Китай като системен съперник: стратегията за национална сигурност трябва да даде отговори на променените условия в световната политика. Сега, след много дълги вътрешни дебати и със значително закъснение, правителството в Германия одобри стратегията и я представи на пресконференция, пише германското издание.
"За първи път в историята на страната ни разработихме стратегия за национална сигурност“, е заявил Шолц.
Той е подчертал стратегията "като важен принос за гарантиране на сигурността на хората в Германия с оглед на променената среда. С приемането й кабинетът взе необичайно и важно решение. Това, което преди беше ограничено до отбранителната политика в планирането на федералното правителство, сега следва по-всеобхватен цялостен подход".
"Всички средства и инструменти трябва да работят заедно, за да защитим страната ни от външни заплахи“, е добавил Шолц. В допълнение към военната защита, той също така е цитирал сътрудничеството за развитие, сигурността срещу кибератаки и устойчивостта на веригите за доставки като примери. "Без сигурност няма свобода, няма стабилност, нито просперитет.“
Политиката за сигурност на Германия се промени значително през последната година и половина, е заявил Шолц, имайки предвид руската агресивна война срещу Украйна и атаките срещу тръбопроводите "Северен поток". Стратегията за национална сигурност гласи: "Днешна Русия е най-голямата заплаха за мира и сигурността в евроатлантическия регион в обозримо бъдеще“.
"Сигурността през 21 век е нещо повече от военни и дипломация“, е подчертала Бербок. Руската агресивна война срещу Украйна показа, "че мирът и свободата не падат от небето". Предизвикателствата пред сигурността на Германия преминават през всички сфери на живота. Това се отнася както за лекарствата например, така и за киберпространството и чистотата на водата.
Стратегията за национална сигурност се състои от три основни точки:
Отбрана: потвърдената цел за изразходване на 2% от БВП за отбрана;
Устойчивост: основният свободен демократичен ред трябва да бъде по-добре защитен от нелегитимно външно влияние. Трябва да се намалят зависимостите при доставката на суровини.
Постоянство: бързите действия трябва да помогнат за избягване на кризи или смекчаване на последствията от тях.
Това се отнася и за въпроса за климата, биоразнообразието, екосистемите и продоволствената сигурност.
Редица мерки трябва да бъдат извлечени от тези три точки. По-специално в областта на отбранителните способности стратегията предвижда мерки за укрепване на защитата срещу шпионаж, саботаж, хармонизиране на европейския контрол върху износа на оръжие и разширяване на кибернетични и космически способности.