"НАТО можеше да направи повече, за да въоръжи Украйна в опит да предотврати нахлуването на Русия през 2022 г., коментира напускащият поста генерален секретар на Северноатлантическия алианс Йенс Столтенберг в интервю за Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Столтенберг посочва отказа на НАТО да предостави оръжия, които Киев поиска преди нахлуването в Русия, поради опасения, че напрежението с Москва може да ескалира, допълва Reuters.
Според Столтенберг войната в Украйна може да бъде прекратена само на масата на преговорите.
"За да се сложи край на войната, в определен момент отново ще е необходим диалог с Русия. Но той трябва да се основава на силата на Украйна", посочва Столтенберг.
След началото на войната Украйна - която не е членка на НАТО - получи оръжейни системи от своите съюзници след първоначално нежелание, отбелязва британската агенция.
Столтенберг, бивш министър-председател на Норвегия, ще напусне през октомври поста генерален секретар на НАТО, който заема от 2014 г.



12:25 / 14.09.2024
4562



