От събота, 23 май, на израелския министър на националната сигурност Итамар Бен-Гвир е забранено да влиза във Франция. Това обяви френският външен министър Жан-Ноел Баро, пише Европейска правда.
Това решение, обясни Баро, е взето във връзка с неприемливите действия на израелски служител спрямо френски и други европейски граждани, които са били на борда на флотилията "Глобал Сумуд'' , задържана от израелските власти миналата седмица.
''Смятано от днес, Итамар Бен-Гвир няма право да стъпва на френска територия", написа Баро в социалната платформа Х.
"Заедно с моя италиански колега (Антонио Таяни) призоваваме ЕС да наложи също така санкции срещу Итамар Бен-Гвир", добавя френският първи дипломат.
''Няма да толерираме френски граждани да бъдат заплашвани, сплашвани или третирани жестоко по този начин, особено ако това се прави от държавен служител'', допълни Баро в социалните мрежи.
Бен-Гвир стана обект на вълна от критики от международната общност, след като публикува клип, в който се подиграва на задържани активисти от хуманитарната флотилия за Газа.
Във видеоклипа, публикуван от Бен-Гвир на 20 май, няколко десетки активисти бяха видени да коленичат на земята, докато израелският министър развява израелско знаме и крещеше на иврит: ''Добре дошли в Израел, ние сме господарите''.
Видеото предизвика критики от много страни. То беше осъдено от полското външно министерство, както и от министерства във Великобритания, Франция, Германия и Италия, между другото.



18:06 / 23.05.2026
274



