В понеделник, 10 ноември, Ливан е освободил Ганнибал Кадафи, син на покойния лидер на Либия Муамар Кадафи. Това се случи след почти 10 години в затвора, съобщава Reuters.

Кадафи е бил отвлечен през 2015 г. от бунтовници в Сирия, където е живял в изгнание със своята ливанска съпруга и деца, след като баща му е бил убит по време на въстанието, избухнало в Либия през 2011 г.

Същата година ливанските власти го задържат и го обвиняват в укриване на информация за съдбата на имам Муса ас-Садра – ливански шиитски мюсюлмански духовник, който изчезва заедно със своите спътници по време на пътуване до Либия през 1978 г.

В момента, в който Садра изчезва, Ганнибал е само на две години, а като възрастен той не заема никакви високи официални постове в Либия.

Правозащитни организации осъдиха обстоятелствата около задържането му, като наричат обвиненията "неверни". Още през 2023 г. Ханнибал Кадафи обяви гладна стачка в знак на протест срещу задържането си, след което здравето му се влоши и се наложи да бъде хоспитализиран.

Миналия месец, съдебните органи на Ливан решиха да освободят Кадафи и да определят гаранция в размер на 11 милиона долара. Източник на британската агенция съобщава, че адвокатите са възразили и съдът е намалил гаранцията до около 900 000 долара.

Освен това, обновеното решение отменя забраната за пътуване на Кадафи.

"Кадафи е освободен, след като адвокатите му са внесли гаранцията".

В същото време либийското правителство на националното единство на Абдулхамида ад-Дбейби, базирано в Триполи, изрази благодарност на президента на Ливан и на председателя на парламента за тяхното "сътрудничество, което доведе до освобождаването на Кадафи".