Условията за провеждането на службите през Страстната седмица и Великден в храма "Възкресение Христово“ в Йерусалим бяха уредени, след напрежението, предизвикано от това, че полицията попречи на висши католически служители да се молят на мястото, което предизвика международни реакции, предава ANSA.

Латинската патриаршия в Йерусалим и Кустодията на Светата земя обявиха, че подробностите относно достъпа на представителите на църквите до храма "Възкресение Христово“ са "разгледани и разрешени“, след среща, проведена късно вечерта с участието на представители на християнските деноминации в Йерусалим, израелската полиция и други власти.

Според съобщението, "в съгласие с израелската полиция, е осигурен достъпът на представителите на църквите, за да се отслужат богослуженията и да се запазят древните великденски традиции в Храма“.

Литургиите ще бъдат излъчвани на живо, за да се спазят ограниченията, наложени от Израелската администрация.

Двете католически институции изразиха благодарност към президента на Израел, Исак Херцог, за "незабавната му загриженост и ценната му намеса“.