Великобритания има ограничени възможности за ответни военни удари срещу атаки, като тази срещу базата в Кипър, заради години недофинансиране на армията, информира в анализ Sky News.
До преди 10 години Лондон имаше много по-сериозно присъствие в Персийския залив с един, или два кораба край Бахрейн, а днес няма нито един, допълва телевизията. Премиерът Киър Стармър може и да успокоява, че страната е увеличила контингента си в Близкия Изток с ексадрила изтребители Typhoon в Катар и шест изтребителя F-35 в базата Акротири в Кипър. Но тези самолети имат ограничено количество боеприпаси и никой от тях не е пригоден за борба с дронове.
Те са много по-специализирани машини за противодействие на по-сериозен противник, а ракетите им въздух-въздух са много скъпи, за да се използват срещу евтините цели. Изтребителите биха могли да свалят крилати ракети, но британската армия има много по-ефективна система за това – Sky Sabre.
Що се отнася до военноморските сили Великобритания трябва да разчита на американската армада за защита на Кипър от балистични ракети. Това е доста неуодбна истина за няколкото хиляди британски военни в Кипър, Катар, Бахрейн, ОАЕ и др. Както и за близо 300 хиляди британски граждани в региона.
След като Иран отвърна с ракети срещу атаката на САЩ и Израел, Киър Стармър рязко промени решението си да не разрешава на американските самолети да ползват британски бази за офанзивата. Разбира се само при условие, че бомбардировките са срещу установки за балистични ракети на Техеран.
Запознати с отбраната твърдят, че плачевното състояние на британските въоръжени сили е суровата реалност на провала на правителствата в продължение на десетилетия да инвестират в повече оръжия за сваляне на ракети и дронове, както и в боеприпаси за отвръщане на удара. Сега всичко изглежда малко закъсняло, коментира Sky News.
текст: Милен Кандарашев



03:02 / 03.03.2026
3193


