Министърът на външните работи на Украйна Андрий Сибига коментира, че Русия не е предоставила никакви правдоподобни доказателства в подкрепа на твърденията за предполагаема атака срещу резиденцията на Владимир Путин във Валдай.Това министърът на външните работи пише в социалната мрежа Х.

"Измина почти ден, а Русия все още не е предоставила никакви правдоподобни доказателства за обвиненията си срещу Украйна за предполагаемата "атака срещу резиденцията на Путин". И няма да предостави. Защото няма такива. Такова нападение не е имало", подчертава Сибига.

В същото време, според него, в Украйна с разочарование и тревога са обърнали внимание на изявленията на емирствата, Индия и Пакистан, които са изразили "загриженост" относно предполагаемата "атака".

"Това предизвиква особено учудване, като се има предвид, че и трите държави не са направили никакви официални изявления, когато истинска руска ракета удари истинска сграда на украинското правителство на 7 септември 2025 г.", подчертава Сибига.

Както отбелязва външният министър, Русия има дълъг списък с неверни изявления – това е тяхната запазена марка. Той припомни как Русия твърдеше, че няма да нападне Украйна в началото на 2022 г. "Те често обвиняват другите в това, което сами планират да направят. Думите им никога не трябва да се приемат за чиста монета", добавя Сибига.

Министърът е убеден, че "такива реакции на неоснователни манипулативни изявления на Русия само подкрепят руската пропаганда и насърчават Москва към по-нататъшни жестокости и лъжи".

"Призоваваме всички държави да действат отговорно и да се въздържат от реакции на непотвърдени обвинения – това подкопава конструктивния мирен процес, който напоследък напредва", отбелязва Сибига.