Си Дзинпин ще се срещне с руския си колега Владимир Путин в Узбекистан следващата седмица, предава Bloomberg. Това ще се случи по време на първото задгранично посещение на китайския лидер от 2 години и половина.

Си ще разговаря с Путин в кулоарите на срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество, която се провежда на 15-16 септември в Самарканд, заяви в сряда руският посланик в Китай Андрей Денисов.

"Планираме сериозна, пълноценна среща на нашите лидери с подробен дневен ред, по който всъщност работим с нашите китайски партньори“, заяви дипломатът пред репортери.

Говорителят на китайското външно министерство Мао Нин отбеляза, че не разполага с информация за подобна среща на брифинг в сряда в Пекин. Очаква се Си също да пътува до съседен Казахстан на 14 септември за държавно посещение, което Китай не е потвърдил.

Визитата в Централна Азия ще отбележи завръщане на световната сцена за Си, единственият лидер на Г-20, който не е излизал извън страната си по време на пандемията. Срещата очи в очи с Путин ще бъде първата, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари.

Китай и Индия в момента участват в големи военни учения в Далечния изток на Русия, докато номер 3 в Пекин Ли Джаншу говори лично на Седмия Източен икономически форум във Владивосток в сряда.

Китай се стреми да се представи като неутрална страна във войната между Русия и Украйна, въпреки декларацията на Си за "безгранично“ партньорство с Путин седмици преди инвазията. Въпреки че Пекин не критикува изрично шестмесечната война на Москва, нейните лидери също избягват да дават на Москва платформа за заобикаляне на санкциите или да предоставят военни доставки за Русия.

Срещата лице в лице с Путин също идва в момент, докато Си се подготвя за голям конгрес на Китайската комунистическа партия следващия месец, на която се очаква да спечели забележителен трети мандат на поста председател на ККП.

Геополитическото напрежение нарастна още преди събитието след пътуването на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси миналия месец до Тайван, който Китай смята за част от своята територия. Китай се опита да получи дипломатическа подкрепа за позицията си по отношение на Тайван, отблъсквайки призивите на САЩ и техните съюзници за сдържаност.