Германският канцлер Олаф Шолц пристигна в Букурещ в събота (6 април). Той беше приет от премиера на страната Марчел Чолаку в двореца "Виктория" за дискусии, а след това участва в конференцията, посветена на срещата на лидерите на Партията на европейските социалисти, се посочва в правителствено съобщение, предава Agerpres.

Според правителството дискусиите между двамата официални лица са били фокусирани върху задълбочаването на двустранните отношения, сътрудничеството в икономиката и сигурността, пълното присъединяване на Румъния към Шенген, както и теми от европейски интерес, в контекста на предстоящите избори за Европейски парламент.

Министър-председателят Марчел Чолаку e благодариl на германския си колега за подкрепата на неговата страна за присъединяването на Румъния към Шенген, процес, за чието завършване Румъния продължава да разчита на подкрепата на Германия, така че граничният контрол също да бъде премахнат възможно най-скоро.

И двамата високо са оценили отличното ниво на двустранен политически диалог и икономическо сътрудничество, като Германия е най-важният търговски партньор на Румъния и вторият най-голям инвеститор в румънската икономика.

"Важна цел на правителството е да стимулира инвестициите, използвайки всички възможности, които Румъния има, включително чрез Националния план за възстановяване и устойчивост. Интересът на германските инвеститори към Румъния досега е окуражаващ и със сигурност отваря нови важни перспективи за сътрудничество в ключови области за трансформацията на румънската икономика, като се започне с проекти в транспортната и енергийната инфраструктура, цифровизацията, зелената енергия, индустрията на отбраната и много други", е заявил Марчел Чолаку.

Олаф Шолц и румънският му колега също обсъдили и основните теми от интерес за гражданите на Европейския съюз, които трябва да бъдат отразени в дневния ред на новия Европейски парламент, който ще бъде избран през юни, "предвид заплахите за сигурността, породени от руската агресия срещу Украйна точно до европейските граници, перспективите за разширяване на Европейския съюз, но също и предизвикателствата, свързани с феномена на миграцията, постигането на целите по отношение на зеления и цифровия преход и консолидирането на европейски вътрешен пазар", се посочва още в съобщението.

"За всичко това и за защитата на демократичните ценности, които са в основата на цялото европейско строителство, са необходими единство, сплотеност, солидарност и баланс", са заявили двамата лидери.