Лидерите на Франция и Германия ще проведат двустранна среща на върха и съвместно заседание на парламента в Париж. Срещите, които съвпадат с 60-ата годишнина от двустранното споразумение, имат за цел да дадат нов тласък на отношенията между двете страни на фона на задълбочаващите се напоследък разногласия, коментират в редакцията на вестник Les Echos.

Държавният глава на Франция Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц направиха изявления в сутрешните часове на деня в рамките на церемония по случай годишнината от споразумението, която се проведе в Сорбоната, най-старият университет в Париж.

Последваха заседания на Френско-германският съвет на министрите и двустранният Съвет по отбрана в резиденцията на френския президент.

Следобед е предвидено съвместно заседание на долните камари на френския и германския парламенти - Националното събрание и Бундестага, в Двореца на Бурбоните.

Вечерта Макрон и Шолц ще продължат разговорите си на вечеря в резиденцията на френския държавен глава.

Очаква се сред международните въпроси в дневния ред на преговорите да бъде и "сверяване на часовниците" на страните в подхода им към украинския конфликт.

Миналата есен съвместното заседание на правителствата на двете страни бе отложено. Затова пресата внимателно оценява новия кръг от диалога. "Френско-германският двигател на западноевропейското партньорство напоследък се разклаща“, отбелязва Les Echos в редакционния си коментар. Политическият седмичник Daily Express в своя преглед на двустранните отношения изтъква конкретни области на несъгласие между Берлин и Париж.

Договорът за френско-германско приятелство, подписан на 22 януари 1963 г. в Елисейския дворец от френския президент Шарл дьо Гол и германския канцлер Конрад Аденауер, има за цел да сложи край на годините на съперничество и вражда между съседните страни, да насърчи тяхното помирение и задълбочаване на взаимното сътрудничество. Споразумението предвижда правителствата на Германия и Франция да провеждат постоянни консултации по най-важните въпроси на външната политика, сигурността, образованието на младежта и да действат в името на общите интереси.

Впоследствие документът е допълнен с два протокола - през 1988 г. германският канцлер Хелмут Кол и френският президент Франсоа Митеран се споразумяват да координират действията си по въпросите на отбраната, както и в областта на икономиката и паричната политика. През 2018 г. списъкът на съвместните форуми бе разширен във връзка със създаването на Френско-германската парламентарна асамблея.