В интернет бяха публикувани сателитни снимки, показващи последиците от удара с украински дронове срещу Московския нефтопреработвателен завод в Капотня, съобщава агенция УНН (UNN). Атаката е извършена с безпилотни летателни апарати FP-1, произведени от украинската компания Fire Point.
Кадрите, разпространени от OSINT анализаторите, показват сериозни щети по резервоарите за гориво. По-конкретно е заснет резервоар, чийто капак е бил откъснат в резултат на падане на руска противовъздушна ракета.
"Най-малко два резервоара са изгорели напълно, а друг е претърпял значителни щети. Има и два резервоара с видими следи от удари или пожари“, посочват експертите.
Освен това естакадата за зареждане на цистерните вероятно е частично изгоряла, а в някои зони техническите естакади са сериозно повредени и разрушени, което ще наложи ремонт. На територията на рафинерията и на съседния "Садовод“ също се виждат следи от пожари. Близо до почти всички ключови съоръжения са поставени противопожарни машини и оборудване, използвано за гасенето на пламъците.
Според Генералния щаб на Въоръжените сили на Украйна след атаката на 18 юни Московският нефтопреработвателен завод е преустановил преработката на нефт за неопределен период от време. Президентът на Украйна Володимир Зеленски коментира ударите по рафинерията в Москва, както и по обекти в Ростовска област. "Руската система за ПВО "Панцир“ се оказа неспособна да противодейства ефективно на новите украински дронове FP-1, създадени специално за дълбоки удари в тила на Русия".
ФОКУС припомня, че това е вторият удар по петролната рафинерия в руската столица, която се намира на едва 15 километра от Кремъл. Само два дни по-рано, на 16 юни, бяха регистрирани атаки с дронове и срещу други нефтопреработвателни съоръжения в Московска област и Краснодарския край.




15:02 / 20.06.2026
1245




