САЩ вдигнаха изтребител със супер-далекобойна ракета въздух-въздух

©
Като противовъздушна ракета SM-6 има обсег на действие срещу въздушни цели до 370 км, но при изстрелване от изтребител тя може значително да се увеличи и според експертите да надхвърли 500 км.
Може би Съединените щати са взели прагматично решение - вместо да създават нови ракети въздух-въздух с голям обсег, да използват вече разработеното по-рано.
Интеграцията може да бъде улеснена от факта, че SM-6 използва компоненти на известната авиационна ракета AIM-120 AMRAAM, един от стандартните носители на която е Super Hornet.
По-специално, става дума за радарна глава за самонасочване. Обхватът на самия AMRAAM не надвишава 180 км в най-"топовата“ версията AIM-120D.
Някои експерти признават, че SM-6 всъщност ще се използва като аеробалистична ракета въздух-земя. Всичко обаче може да се окаже още по-прозаично: възможно е американците просто да използват SM-6 като симулатор на мишена на аеробалистична ракета.
Ракети въздух-въздух с голям обсег
Интегрирането на ракети въздух-въздух с голям обсег в американските изтребители изглежда като логична стъпка, тъй като сега и Руската федерация, и Китай активно работят в тази посока.
Руснаците например оборудват самолети (по-специално Су-30СМ2) с ракети Р-37М с обсег на действие най-малко 200 км. Москва вече използва такива ракети във войната срещу Украйна.