Държавният департамент на САЩ разработва онлайн портал, който ще позволи на хора в Европа и други части на света да виждат съдържание, забранено от техните правителства, информира The MarketScreener. Според запознати с проекта това е ход, с който Вашингтон смята да се противопостави на цензурата.
През портала ще могат да бъдат достъпвани сайтове и информация които включват реч на омразата и дори терористична пропаганда. Порталът ще бъде достъпен на адрес freedom.gov, като се планира да бъде използван VPN.
Очакванията са били новият портал да бъде представен още на конференцията по сигурността в Мюнхен, но поради различни причини това е било отложено. В Държавния департамент на САЩ има служители, които се противопоставят на създаването на подобен онлайн портал.
Проектът би могъл допълнително да обтегне отношенията между администрацията на Тръмп и традиционните съюзници на САЩ в Европа, които вече са изострени от спорове относно търговията, войната на Русия в Украйна и стремежа на президента Доналд Тръмп да контролира Гренландия.
Порталът би могъл също така да постави Вашингтон в необичайната позиция, в която изглежда насърчава гражданите да пренебрегват законите на държавите, в които живеят, допълват експерти.
текст: Милен Кандарашев



00:20 / 19.02.2026
1729





