Преговорите за възстановяване на Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) по ядрената програма на Иран са в застой, цитира Reuters думите на високопоставен служител на Държавния департамент на САЩ.

Според източника на агенцията Вашингтон и Техеран не са успели да постигнат споразумение поради настояването на Иран за прекратяване на разследването на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за произхода на уранови частици в недекларирани ядрени съоръжения на страната. Представителят на американската администрация също отбеляза, че на Общото събрание на ООН, на което присъства президентът на ислямската република Ебрахим Раиси, "не се е случило нищо, което да показва готовността на Иран да промени позицията си“.

Според източника на агенцията Техеран се е обърнал към преговарящите с молба да убедят МААЕ в необходимостта от спиране на разследването. "Те искат от нас и европейските страни да окажем натиск върху МААЕ и нейния генерален директор [Рафаел Гроси] да затворят тези разследвания, което ние няма да направим“, увери източникът от Вашингтон.

МААЕ разследва няколко необявени обекта в Иран, в които са открити следи от уран. Изискването за предоставяне на достъп на инспекторите на МААЕ до тези съоръжения се превърна в едно от ключовите условия за възстановяване на иранската ядрена сделка. На 8 юни Съветът на МААЕ прие резолюция, осъждаща Техеран за отказа да предостави информация за произхода на ядрения материал, открит в съоръженията. За документа гласуваха 30 държави-членки на съвета. Русия и Китай се произнесоха срещу текста, а Индия, Либия и Пакистан се въздържаха.

На 10 септември външните министерства на Великобритания, Германия и Франция излязоха с изявление, в което определиха позицията на Иран по ядрената програма като несъвместима със задълженията му и застрашаваща възстановяването на СВПД. Говорителят на иранското външно министерство Насър Канани Чафи отбеляза, че европейската критика към позицията на Техеран е стъпка, която тласка към провал преговорите по ядреното споразумение.

СВПД беше подписан с Иран през 2015 г. с цел преодоляване на кризата около ядрената програма на страната. Предходният президент на САЩ Доналд Тръмп реши през 2018 г. да оттегли страната от споразумение. Настоящият държавен глава на САЩ Джо Байдън многократно е давал сигнали за готовността да върне Вашингтон в ядрената сделка. Русия, Великобритания, Германия, Китай, САЩ и Франция водят преговори с Иран във Виена от април миналата година за възстановяване на СВПД в първоначалния му вид.