Във вторник САЩ призоваха Русия и Украйна на заседание на Съвета за сигурност на ООН да приемат мирното предложение на американската администрация. Междувременно двете воюващи страни продължават да се обвиняват взаимно в продължаване на конфликта, формулирайки няколко условия, съобщава EFE.

Представителят на САЩ Джон Кели призовава Русия и Украйна да приемат "тяхното рамково предложение“ и припомни, че президентът на САЩ Доналд Тръмп - във все по-крехката си посредническа роля - призова Москва да спре атаките и "незабавно да прекрати войната“.

"Ако и двете страни са готови да прекратят войната, Съединените щати ще подкрепят изцяло техния път към траен мир“, добавя Кели, докато Тръмп изразява нарастващо разочарование от липсата на споразумение преди изтичането на първите му 100 дни в Белия дом. Заместник-министърът на външните работи на Украйна, Мариана Беца, осъди в речта си факта, че Москва - от март, когато САЩ предложиха пълно прекратяване на огъня - е хвърлила 8500 бомби върху страната ѝ и заявява, че "отправната точка“ за мир би била именно такова прекратяване на огъня.

"Ако Русия е толкова склонна да спре войната, защо да не започне прекратяването на огъня още днес, без да чака 8 май?“, добавя Беца, като се позова на едностранното тридневно примирие за 80-годишнината от победата на Съветския съюз над нацистка Германия във Втората световна война. "Това предложение няма нищо общо с мира - Русия винаги използва деня на победата над нацизма за пропаганда.... Нито една страна няма право да претендира за изключителни усилия по време на Втората световна война“, заявява украинският министър. "Ние ценим човешкия живот, стрелбата може да бъде прекратена още сега, а не само заради парада и тогава Русия ще продължи да убива украинци“, добавя Мариана Беца.

Украйна иска мир, но "не на всяка цена“, подчерта представителката на киевската дипломация на заседанието на Съвета за сигурност. Но "всички бъдещи преговори трябва да отчитат украинските червени линии: никога няма да признаем за руска нито една временно окупирана територия. Крим, всяка окупирана територия си остава украинска.... Няма да се съгласим на никакъв чужд диктат относно размера на силите за отбрана. Няма да се съгласим на никакво ограничаване на суверенитета на Украйна... включително по отношение на избора на съюзи, към които бихме искали да се присъединим“, подчертава украинският заместник-министър на външните работи.

Посланикът на Русия Василий Небензя заявява, че организирането на срещата от "европейските поддръжници“ на Киев отразява "страха им да не бъдат оставени настрана от новата администрация на САЩ, която търси решение“ на конфликта. Небензя обвинява Киев, че "саботира“ 30-дневния мораториум, "ескалира конфликта и отхвърля балансираните предложения на САЩ за мир“.

Руският представител заявява, че Москва продължава преговорите по "контурите на мирния план“, след което призова за "ясни сигнали за мирно уреждане“ на конфликта. Тези сигнали според Небензя са "прекратяване на оръжейните доставки за Украйна и готовност на Запада да убеди Зеленски в спешната необходимост от конструктивен диалог“.

Заседанието на Съвета за сигурност бе свикано от Франция и председателствано от нейния външен министър Жан-Ноел Баро, който призова за общо прекратяване на огъня и осъди руската атака срещу Киев на 24 април, една от най-тежките от началото на войната, при която загинаха 13 души, а около 90 бяха ранени.