Съединените щати може да се върнат към преговорите с Иран "в някакъв момент“, заяви пред репортери в Белия дом американския президент Доналд Тръмп, като допълни, че ситуацията в момента е "много добра“, предава CBS. Според държавния глава американската блокада на Ормузкия проток е "изключително ефективна“, но не са изключени и нови санкции срещу Техеран.

На въпрос относно заплахата на министъра на финансите Скот Бесент миналата седмица за безпрецедентни санкции срещу Иран, Тръмп каза: "Имаме неща, които бихме могли да санкционираме. Имаме много драконовски санкции. Или ще бъде изключително добре и цените на петрола ще паднат рязко, или ще продължим точно с това, което правим“, допълни той.

Американските военни информират, че 65 кораба са били отклонени да влязат, или излязат от ирански пристанища. Същевременно, според Тръмп, Ормузкият проток "няма да бъде толкова важен, колкото е бил преди“, като се има предвид големия брой проекти за изграждане на петролопроводи, които да елиминират необходимостта от преминаване през пролива. Възможно е, обаче, да минат години, преди това да се случи, отбелязва CBS.

Същевременно Обединените арабски емирства заявиха, че преустановяват всички търговски и финансови отношения с Иран след изстреляните вчера две ракети срещу ОАЕ. Техеран отрича да е извършвал подобна атака и от своя страна поднови предупреждението си към държавите от Персийския залив да не подпомагат американските военни, заявявайки, че всяка помощ би се равнявала на присъединяване към операции срещу Ислямската република.