САЩ и Япония разработват хиперзвуков ракетен прехващач

©
Планът, за който се съобщава, че ще струва повече от 3 млрд. долара (5.50 млрд. лева), беше обявен за първи път през август, когато лидерите на двете страни се срещнаха в Кемп Дейвид край Вашингтон.
"През последните години около Япония технологиите, свързани с ракетите, като хиперзвуковите оръжия, се подобриха значително", се посочва в изявление на Министерството на отбраната относно споразумението за съвместно разработване на т.нар. прихващач с плаваща фаза (GPI).
"Укрепването на способностите за прихващане срещу тях е спешен въпрос".
Японското правителство вече е включило в бюджета си за 2024 г. 75 млрд. йени (480 млн. долара) за разработване на прихващачите.
Хиперзвуковите ракети летят със скорост, надвишаваща пет пъти скоростта на звука, и имат неправилни траектории, което ги прави трудни за прехващане.
Сумата от 75 млрд. йени е част от рекордния бюджет за отбрана в размер на 7,95 трилиона йени, одобрен миналата година, в момент, когато напрежението с Китай и Северна Корея нараства. Министър-председателят на Япония Фумио Кишида обеща тогава да удвои разходите за отбрана до стандарта на НАТО от 2% от БВП до 2027 г.
Прехващачите ще бъдат проектирани така, че да се вграждат в оборудваните с балистична противоракетна отбрана на разрушители Aegis на ВМС на САЩ. Оръжието ще се изстрелва от стандартната система за вертикално изстрелване и ще бъде интегрирано с модифицираната оръжейна система Aegis Baseline 9, която открива, проследява, контролира и поразява хиперзвукови заплахи, попълват от DefenseNews.
Поразяването на хиперзвуково оръжие във фазата на полета му е предизвикателен технически проблем, тъй като ракетите могат да се движат със скорост, надвишаваща пет пъти скоростта на звука, и да маневрират по време на полет, което затруднява предвиждането на траекторията на ракетата.