Сигурността на Русия е застрашена от военно-биологичните дейности на Запада. Това заявява руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, предава ТАСС.

"Отдавна Русия изразява най-сериозна загриженост във връзка с военно-биологичните дейности на западните държави, провеждани с прякото съдействие и участие на представители на военните ведомства в лаборатории извън националната територия на тези държави, включително в непосредствена близост до руските граници“, заявява заместник-министърът на външните работи на Руската федерация при откриването на V международна научно-практическа конференция “Глобални заплахи за биологичната сигурност. Проблеми и решения.“

"Ние разглеждаме подобна дейност, осъществявана най-често косвено чрез свързани структури и частни компании, действащи като изпълнители, като заплаха за националната сигурност на Русия“, подчертава Рябков.

Той обърна внимание на факта, че "в докладите на западните държави, представяни ежегодно в рамките на мярката за укрепване на доверието на КБТО (Конвенцията за забрана на биологичните и токсичните оръжия), няма информация за програмите и проектите, осъществявани извън националната територия, и за тяхното финансиране“. "Многократните ни призиви за изчерпателни обяснения относно тези дейности остават без подходящ отговор по същество. Подобна секретност и игнориране на руските твърдения само потвърждават тяхната основателност“, посочва Рябков.

"Като цяло можем да констатираме повишената вероятност от появата на ново поколение биологични агенти, които не могат да бъдат идентифицирани с традиционните методи, както и осъществяването на неконтролирани опасни биотехнологични дейности и чувствителни разработки, стигащи до терористични структури“, смята заместник-министърът.

Според него "новите тенденции и реалности в биологичната сфера изискват голямо внимание от страна на международната общност“. "През последните години редица държави активно провеждат изследвания за създаване на изкуствени микроорганизми с определени свойства, за надаряване на съществуващи бактерии, вируси и гъбички с нехарактерни качества или за подобряване на съществуващите им характеристики“, коментира заместник-министърът една от потенциално опасните области. Според него друга такава област е продължаващото "разработване на механизми за селективно въздействие върху генетичния апарат, имунната система, микробиома и човешкия метаболизъм“.

"Синтетичната биология днес дава възможност не само да се манипулират съществуващи гени и геноми, но и да се създават напълно нови биологични системи чрез промяна на последователността на нуклеиновите киселини“, уточнява Рябков. Той отбелязва, че "поевтиняването, опростяването и по-голямата достъпност на методите на синтетичната биология и използвания хардуер водят до масово развитие на независими биотехнологични лаборатории с малък или никакъв контрол върху дейността им“.

Според него "приложението на изкуствения интелект в биологичната сфера също изисква все по-голямо внимание“. "Новите модели на изкуствен интелект в бъдеще ще позволят на изследователите да създават много по-широк спектър от молекули и протеини, да променят свойствата на микроорганизмите, включително да осигуряват тяхната неоткриваемост, както и да получават нови биологични агенти и токсини“, дава примери заместник-ръководителят на руското външно министерство.

Той заявява, че "са се появили качествено нови технологии за насочено модифициране на генома, които позволяват модифицирането на насекоми, преносители на инфекциозни болести, вредители и плевелни растения“. "Подобни технологии изискват специално внимание в контекста на експортния контрол, тъй като създават целия спектър от рискове, характерни за технологичните платформи с двойна употреба“, заявява Рябков.