Руското генерално консулство в Истанбул потвърди откриването на тялото на мъж близо до квартал Бебек на брега на Босфора. Ще е необходим ДНК тест, за да се установи самоличността му, съобщиха от дипломатическата мисия пред ТАСС.

Морската полиция смята, че това може да е руският плувец Николай Свечников, който изчезна миналия август, докато плуваше в пролива.

Кой е Николай Свечников?

ФОКУС припомня, че от доклада на турската полиция стана ясно, че Свечников е започнал състезанието по плуване в края на август месец 2025 г., но не е стигнал финалната точка. След инцидента служители на бреговата охрана са започнали издирвателно-спасителни операции в района на маршрута и в целия Босфорски проток, но не са открили нито една следа. 

Водолази и хеликоптери са участвали в издирването, като са били проверени и записите на камерите. 

ФОКУС припомня, че пред Hurriyet, очевидец разказа, че е предупредил Свечников, че плува в грешна посока. 

"Вярвам, че той е стигнал до брега и не се е удавил. Плуваше умишлено, знаейки дестинацията си. Не изглеждаше дезориентиран", каза Хаяти Шамологлу, плувец-аматьор, участвал в състезанието.

На 31 октомври руското генерално консулство в Истанбул обяви, че активното издирване на Свечников е прекратено. Разследването по наказателното дело продължава, но беше изяснено, че не са открити съществени доказателства, които биха могли да потвърдят смъртта на плувеца, пише Известия.