Руските въоръжени сили са получили първата партида изтребители Су-35С за тази година, предава ТАСС, като се позовава на съобщение на "Ростех“.

Обединената авиостроителна корпорация (ОАК, част от "Ростех“) е предала първата партида изтребители Су-35С на руските Въздушно-космически сили (ВКС) през тази година. Това е съобщено в пресслужбата на Ростех.

"Обединената авиостроителна корпорация“ е предала на руските ВВС първата партида нови многоцелеви изтребители Су-35С през тази година. Изтребителите от поколение 4++ са преминали пълен цикъл заводски изпитания, приети са от техническия състав и са изпитани в различни режими на работа от пилоти на руското министерство на отбраната. Самолетите са излетели на летището за базиране“, се посочва в съобщението.

Според първия заместник генерален директор на "Ростех“ Владимир Артяков предприятията на държавната корпорация разполагат с нови партиди самолетни системи в различна степен на готовност. Те ще бъдат прехвърлени в рамките на тазгодишната държавна поръчка за отбрана. Според него пилотите оценяват високо характеристиките на Су-35С. "Изтребителите са оборудвани с модерно въоръжение и системи за информация и целеуказване на далечни разстояния“, цитира думите му държавната корпорация. - Самолетът е предназначен за постигане на превъзходство във въздуха, унищожаване на наземни и надводни цели денем и нощем при прости и сложни метеорологични условия. В същото време машината е способна да действа на големи разстояния от базовото летище“.

В същото време, според генералния директор на ОАК Вадим Бадеха, производството на бойни самолети ще бъде увеличено през тази година. "Нашата основна задача е да увеличим темповете на строителство на търсени военни продукти. На първо място това се отнася за самолетите Су-34, Су-35, Су-57. За всеки от тези типове планираме да увеличим обема на производството през тази година. За да осигурим създаването на тази техника, ще продължим да разширяваме производството“, отбеляза той.

Су-35 (по кодификацията на НАТО - Flanker-E+) е руски многоцелеви свръхманеврен изтребител с управляемо векторно насочване на тягата от поколение 4++. В състава на руските въоръжени сили той носи индекса Су-35С.

Предназначен е за постигане на превъзходство във въздуха чрез унищожаване на пилотирани и безпилотни летателни апарати с управляеми ракети на дълги, средни и къси разстояния, в маневрен бой на дълги и къси разстояния, в автономни и групови операции, както и за поразяване на надводни и наземни цели с всички видове оръжия при всякакви метеорологични условия, а също и на наземни инфраструктурни обекти, покрити от ПВО и разположени на значително разстояние от родното летище.

Максималното тегло при излитане е 34,5 тона, а максималната скорост може да достигне 2,5 хил. км/ч. Обхватът варира от 1,5 до 4,5 хил. км, а практическият таван на самолета е 20 хил. метра.

Су-35 е способен да използва цялата гама от съществуващи и бъдещи оръжия "въздух-въздух“ и "въздух-земя“, включително високоточни оръжия. Основното въоръжение на Су-35С се състои от 30-милиметрово самолетно оръдие ГШ-30-1, ракети "въздух-въздух“ с малък, среден и голям обсег, противокорабни ракети Х-31, Х-35У или Х-59М, както и различни видове прецизни и неуправляеми боеприпаси. Самолетът също така интегрира системата за информация и управление ИУС-35 и радар с фазирана решетка с обхват на откриване на цели от 100 до 400 км.