Преработката и рециклирането на отработено ядрено гориво за повторна употреба са ключови елементи от усилията за създаване на затворен горивен цикъл за "Росатом“. Проектът обхваща модули за бъдещо разширяване на капацитета. Първият модул ще има капацитет от 400 тона гориво годишно. Централата ще бъде най-голямото съоръжение за преработка на отработено ядрено гориво в Русия и ще може да преработва гориво както от термични, така и от бързи реактори.
"В дългосрочен план инфраструктурата ще позволи многократното използване на регенерирани ядрени материали в горивния цикъл и ще отговори на нуждите от суровини на енергийните системи от четвърто поколение“, отбелязва Василий Тинин, директор "Държавна политика за радиоактивни отпадъци, отработено ядрено гориво и извеждане от експлоатация на ядрени и радиационно опасни съоръжения“ в "Росатом“.
Русия изгражда бързия реактор БРЕСТ-ОД-300 като част от проект за създаване на затворен ядрен горивен цикъл. Реакторът с мощност 300 MW е ключовият компонент на Експериментално-демонстрационния енергиен комплекс в Сибирския химически комбинат, проектиран за демонстрация на затворен ядрен горивен цикъл на една площадка. Той ще включва модул за производство/реконструкция на смесено нитридно уран-плутониево ядрено гориво (MNUP), както и инсталация за преработка на отработено ядрено гориво. Според "Росатом“, опитът и технологиите, разработени в този проект, ще бъдат използвани при разработването на бъдещи търговски енергийни комплекси с бързи неутронни реактори.



16:36 / 26.06.2026
987



