Русия губи по 160 милиона долара на ден от тавана на цените на петрола

©
Загубените приходи ще нараснат до 280 милиона долара на ден, когато таванът бъде разширен за рафинираните продукти от 5 февруари, се казва в доклад на базирания в Хелзинки Център за изследване на енергията и чистия въздух (CREA). Изследването предоставя допълнителни доказателства за това как таванът, наложен от страните от Групата на седемте - и свързаните с него санкции на Европейския съюз - удрят Москва. Водещият руски суров петрол вече се продава на по-малко от половината от международните цени.
"Забраната на ЕС за петрола и таванът на цената на нефта най-накрая започнаха да действат и въздействието е толкова значително, колкото се очакваше“, коментира Лаури Миливирта, водещ анализатор в CREA.
Изследователската организация подчертава, че ЕС трябва да се стреми да затегне още повече натиска спрямо Москва. По-нататъшното намаляване на тавана до 25 до 35 долара за барел, от 60 долара, все още би било над руските производствени и транспортни разходи, но би намалило приходите на страната от износ на петрол с поне още 100 милиона на ден, според CREA.
"От съществено значение е да се намали горната граница на цената до ниво, което лишава Кремъл от облагаеми печалби от петрол и да се ограничи оставащият внос на петрол и газ от Русия“, препоръчва Миливирта.
Въпреки че отстъпката може да нараства, винаги има възможност Русия да направи произволни съкращения на доставките – нещо, което Кремъл заплаши, че ще направи – което ще доведе до повишаване на цените на петрола. Русия търси начини да се противопостави на тавана на цените, който според президента Владимир Путин е "незаконен“.
Увеличаващата се отстъпка за сорта Urals в страната следва забраната на ЕС от 5 декември за почти целия внос на суров петрол по море от Русия. Едновременно с това Блокът се присъедини към Г-7 в налагането на таван върху цената на доставките от Русия. Всеки, който желае достъп до западни услуги - като стандартна застраховка в индустрията - може да го направи, само ако плати 60 или по-малко долара.
Русия досега е транспортирала 3,1 милиарда евро суров петрол с кораби, обхванати от тавана на цените, по-голямата част от който се облага с данък от правителството, казва CREA. Други мерки, въведени заедно с намаляването на тавана на цените, като засилване на санкциите за неспазване и допълнителни ограничения върху продажбите с танкери, биха могли да намалят приходите от изкопаеми горива с още 200 милиона евро на ден, се казва още в доклада.