Румънското министерство на външните работи привика руския посланик в събота във връзка с инцидента с падането на дрон в района на град Галац. Това се посочва в изявление на министерството.

"По нареждане на министъра на външните работи Оана Цою руският посланик в Букурещ ще бъде извикан днес в МВнР във връзка с падането снощи в района на град Галац на руски безпилотен летателен апарат, който е бил използван за атаки срещу гражданската инфраструктура на Украйна", се посочва в съобщението.

От министерството заявяват, че "Руската федерация е нарушила суверенитета на въздушното пространство на Румъния, като е извършила поредния безотговорен акт, който е могъл да застраши безопасността на населението".

"Това е безотговорен и провокативен акт, който нарушава основните принципи на международното право. Вече повече от четири години Русия води незаконна война срещу Украйна. Това е не само жесток империалистически акт на завладяване на суверенен съсед, но и нарушение на регионалния и глобалния мир и сигурност", заявиха от външното министерство.

ФОКУС припомня, че в Румъния вследствие на падането на отломмки от дрон през нощта на 25 април бяха повредени електрически стълб и пристройка към жилищна сграда. Няма пострадали.

Румънският президент Никушор Дан заяви, че това е първият случай, в който безпилотен летателен апарат е повредил имущество в Румъния.