Европейските министри постигнаха политическо споразумение по серия от нови мерки, които да бъдат предприети в енергийния сектор, написа румънският енергиен министър във Facebook.

Новите мерки имат за цел, наред с другото, да установят допълнителните приходи, реализирани от производителите на електроенергия и други участници на пазара на електроенергия, над максималното ниво от 180 евро/МВтч в периода 1 декември 2022 г. - 30 юни 2023 г. и да ги използват за финансиране на мерки за защита на крайните потребители на електроенергия. Предлага се още въвеждане на солидарна вноска от дружествата, работещи в секторите на петрола, природния газ, въглищата и рафинирането, доброволни мерки за намаляване на потреблението на електроенергия с 10 % със задължителен компонент от 5 % в пиковите часове.

И в двата случая Румъния подкрепи доброволното намаление, но в случаите на пикови часове само България, Гърция, Хърватия и Унгария подкрепиха нашите представители. Румъния, от друга страна, получи допълнителни възможности за гъвкавост по отношение на определянето на пиковите часове на национално равнище, написа министър Върджил Попеску.

Този нов набор от мерки допълва съществуващата рамка на ЕС, разработена с подкрепата на държавите членки, за да се гарантира европейската устойчивост и солидарност в контекста на енергийната криза, причинена от войната в Украйна.

Държавите членки ще могат също така да се намесват при определянето на регулираните цени на електроенергията за домакинствата, МСП и други категории потребители.

Румъния насърчи допълнителни мерки за защита на енергоемките потребители, тъй като това е важно за поддържане на конкурентоспособността на европейската промишленост и за запазване на работните места.

"Що се отнася до пазара на газ, по време на дебатите отново подчертахме, че е необходимо спешно да се въведе ограничение на сделките с газ на европейския пазар на едро. Искането е подкрепено от повечето държави членки и има за цел да се въведе пределна тарифа за вноса на газ от всички източници и за вътрешните транзакции, като се гарантира сигурността на доставките. Ограничената тарифа ще доведе до по-ниски цени на електроенергията, топлинната енергия и суровините, използвани в промишлеността. Румъния също така продължава да подкрепя спешното активиране преди тази зима на Европейската енергийна платформа за съвместно закупуване на природен газ, за да се осигури справедливо разпределение на допълнителните количества газ и втечнен природен газ, привлечени в ЕС", пише министърът.

В близко бъдеще Румъния продължава да подкрепя целта за отделяне на цената на електроенергията от цената на природния газ, като иска от Европейската комисия конкретни предложения за реформа на структурата на енергийния пазар.

Румъния също така изрази подкрепата си за сигурността на доставките на газ и електроенергия за Република Молдова.