Дипломатическо напрежение избухна между Румъния и Украйна след серията от експлозии на морски дронове в Черно море. Ръководителят на румънското Министерство на отбраната Раду Мируче заяви днес, че военноморският дрон, който се взриви в пристанището на Констанца, е бил наблюдаван от румънските служби още от 6:00 ч. сутринта. Официалното съобщение от украинските власти за изгубения контрол над него обаче е дошло едва около 10:00 ч., съобщава Digi24.
Според министър Мируче, това забавяне е оставило на румънските служби критично малко време за реакция, за да евакуират хората и да предотвратят по-големи материални щети.
Евакуация на косъм: Само 10-15 минути преди детонацията
''Дронът беше забелязан в гражданското пристанище тази сутрин, около 6:00. Около 10:00 часа украинските власти информираха румънските, че са загубили контрол над четири дрона и че след много кратко време дронът, който се намира в гражданското пристанище Констанца, ще експлодира, което ни даде 10, 15 минути преди екипите да бъдат изтеглени от този район, за да не се причинят още по-големи щети и най-вече да не се застраши животът на членовете на екипите от различни агенции, които бяха пристигнали на мястото и извършваха проверка на съответния район'', заяви румънският министър.
На въпрос на журналисти за сериозното несъответствие във времето — предвид твърденията на Киев, че са информирали Букурещ предварително — Раду Мируче разкри, че е провел директен и изключително откровен разговор с украинския си колега.
''Когато получихме това съобщение от украинските власти, това беше и причината да се обадя на украинския министър на отбраната, като му казах съвсем откровено, че очаквам, когато контролът (над даден дрон) се загуби, той да ни информира'', подчертава Мируче.
Той допълни, че подобно забавяне е недопустимо между партньори, особено когато става въпрос за сигурността на съседна държава:
''Считам за взаимно уважение, когато подобно събитие се случи в страна, която е във война като Украйна, те да ни информирам възможно най-скоро. Румъния засече, видя този дрон тази сутрин, в 6:00 часа. Властите започнаха да анализират, за да разберат какво е то. Потвърждението дойде около 10:00 часа. Ако са разбрали за това тогава, не разбирам защо украинските власти ни информираха в едва в 10:00 часа, а не в 6:00 или 4:05 часа, когато вече знаеха за това'', отбелязва Мируче.
Припомняме, че в сутрешните часове на 5 юни районът на пристанище Констанца беше спешно евакуиран под ''Червен план за интервенция'', малко преди мощна експлозия да разтърси района. Малко след това стана известно, че морски дрон се е разбил в пристанището. За щастие, при инцидента няма загинали и пострадали хора.
Румънското Министерство на отбраната веднага посочи, че става дума за военноморски дронове от типа, използван от Украйна в конфликта с Русия.
По-късно украинските ВМС потвърдиха, че техен безпилотен дрон (тип Magura V5) е изгубил контрол по време на мисия в Черно море, след като е станал обект на руска атака с оборудване за електронна борба (РЕБ), което го е отклонило към румънския бряг. Междувременно стана ясно, че в Черно море са се взривили още поне три подобни дрона.
Президент на Румъния Никушор Дан е бил информиран за инцидента, докато е пътувал за Черна гора за срещата на върха ЕС-Западни Балкани. Службите за сигурност на страната остават в пълна готовност.



19:49 / 05.06.2026
980


