Държавният секретар на САЩ заяви, че "политиката на САЩ по въпроса за Тайван към днешна дата остава непроменена“. Марко Рубио даде интервю за NBC News, и бе попитан за това, че Си Дзинпин днес ясно заяви, че Тайван е "най-важният“ въпрос в отношенията между САЩ и Китай.

"Те определено мислят така и винаги повдигат този въпрос, а ние разбираме защо го правят. От наша гледна точка всяка насилствена промяна в статуквото би била вредна и за двете страни“, посочва Рубио.

Когато е притиснат, в светлината на изказването на Си, че неправилното боравене с въпроса за Тайван може да доведе до "сблъсък“ или дори "конфликт“ между американците и китайците, Рубио добавя: "Политиката на САЩ по въпроса за Тайван остава непроменена към днешна дата.“

Държавният секретар заявява, че политиката е останала последователна при много президенти от различни партии.

NBC попита също дали Си е притискал Тръмп да спре продажбата на американски оръжия на Тайван, но Рубио отговаря, че този въпрос не е бил конкретно обсъждан днес.

Той посочва, че САЩ са продали оръжие на Тайван още през декември и че това остава решение на американския президент.

Рубио добавя, че би било "ужасна грешка“ от страна на Китай да наложи въпроса за Тайван с военни действия.

Той подчертава, че според САЩ Китай би предпочел референдум в Тайван, за да реши въпроса.