Ситуацията в атомната електроцентрала "Бушер“ в Иран е нормализирана, заяви пред медиите директорът на руската държавна корпорация "Росатом“ Алексей Лихачов, предава руската агенция ТАСС.

Руският ръководител на ядрената енергетика Алексей Лихачов заяви в петък, че ситуацията в иранската атомна електроцентрала Бушер, където работят стотици руски специалисти, е "нормална“ и под контрол.

"Нощта премина спокойно, всичко е нормално. Продължаваме да работим в режим на предмобилизация и се надяваме, че всички наши сигнали са достигнали до ръководството на Израел“, заяви Лихачов.

Вчера израелските военни заявиха, че са ударили построеното от Русия съоръжение в Бушер, но по-късно заявиха, че коментарът е направен по погрешка.

Лихачов, който е ръководител на държавната корпорация за ядрена енергия "Росатом“, предупреди в четвъртък, че всяка атака срещу централата може да причини ядрена катастрофа от типа на Чернобил. Той обяви в четвъртък, че някои от назначените там са били евакуирани, но основният персонал засега остава.

Руският президент Владимир Путин заяви тази седмица, че Русия има до 600 служители в Бушер, включително 250 постоянни работници и други на временни назначения. Той подчерта, че Израел е дал обещание на Русия за тяхната безопасност.

По-рано Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви в предаването "Платформа X“, че разполага с информация, че ключови сгради в комплекса на иранския изследователски център за тежка вода в Хондаб (наричан преди Арак) са били повредени от израелски удари, включително дестилационен агрегат, добавяйки, че атаките, включително нападението срещу съоръжението в Натанз, са дълбоко обезпокоителни.