Reuters: Тръмп е изправен пред предизвикателства в делото за секретни документи

©
Trymp, който е кандидат за изборите през 2024 г., е обвинен от федералния съд на Флорида в петък. 37-те обвинения срещу него включват нарушения на Закона за шпионажа, възпрепятстване на правосъдието, заговор и неверни изявления.
Експертите по законодателството за националната сигурност са поразени от обхвата на доказателствата в обвинителния акт, който включва документи, снимки, текстови съобщения, аудио и свидетелски показания, пише британската медия. Те са заявили, че това дава силни аргументи за твърдението на прокурорите, че Тръмп незаконно е взел документите и след това се е опитал да го прикрие.
"Детайлите са доста шокиращи от гледна точка на невниманието, с което се борави с тези документи и съгласуваните усилия да ги предпази от ръцете на ФБР“, е заявила Елизабет Гойтейн, експерт по законодателството в областта на националната сигурност в Центъра за правосъдие "Бренан".
Адвокатите на Тръмп не са отговорили веднага на исканията за коментар от страна на Reuters. Тръмп е обявил, че е невинен и е нарекъл случая "лов на вещици“, организиран от политически врагове.
"Нямаше престъпление, освен това, което Министерството на правосъдието и ФБР правеха срещу мен от години“, е написал той в платформата си Truth Social в петък.
Най-голямата опасност за Тръмп може да се крие в заговора за възпрепятстване на правосъдието по обвинения, които носят максимална присъда от 20 години затвор.
Правни експерти са заявили, че доказателствата изглежда показват, че Тръмп е знаел, че притежава документи, които са предмет на призовка, но е отказал да ги предаде и е насърчил адвокатите си да подведат ФБР.
"Това е почти толкова ясен случай на възпрепятстване, колкото можете да си представите“, е заявил Кларк Нийли, правен експерт в консервативния Институтът Катон.
Възпрепятстването на правосъдието е особено трудно обвинение за защита, е допълнил адвокат Марк Макдугъл. "Това обижда хората. Скриване на неща от законен съдебен процес. Повечето хора разбират защо това е престъпно“, е заявил той.
Правни експерти са заявили, че предполагаемите дългогодишни усилия на Тръмп да укрива документи вероятно са били основен фактор за решението на специалния прокурор Джак Смит да го обвини.
"ПО-ЛОШО ОТ ПРЕСТЪПЛЕНИЕТО“
По време на разследването адвокатите на Тръмп са заявили на ФБР, че са предали всички класифицирани документи, които притежават, което е не е вярно. Те отричат умишлено да са подвеждали разследващите.
"Това е ситуация, в която прикриването е по-лошо от престъплението“, заявил Гойтейн от Центъра Бренан. "Ако беше проявил небрежност, нямаше да бъдат повдигнати обвинения".
Елементът на конспирация прави обвиненията за възпрепятстване много по-сериозни и всичко, което прокурорите трябва да докажат, е, че Тръмп е работил с друго лице, за да се опита да попречи на разследването, независимо дали са успели.
Нейли от Институтът Катон е заявил, че въз основа на неговия прочит на обвинителния акт, прокурорите вероятно имат много свидетели, които са им дали подобни разкази за усилията на Тръмп.
Тръмп твърди, че е разсекретил документите, преди да ги вземе. Това твърдение се подкопава от записан разговор, цитиран в обвинителния акт, в който се посочва, че Тръмп е показал таен документ на няколко души и е заявил, че "е можел да го разсекрети“ като президент, но не го е направил.
Но проблемът с класификацията вероятно ще се окаже без значение. Прокурорите повдигнат обвинения срещу Тръмп по Закона за шпионажа, закон от епохата на Първата световна война, който предхожда класифицирането и криминализира само неразрешеното запазване на "информация за националната отбрана“.
Информацията за националната отбрана не трябва да бъде класифицирана, за да бъде обхваната от този закон, са заявили експерти по законодателството за националната сигурност. Информацията трябва да бъде полезна само за противниците на нацията и да се пази добре от правителството.
"Да кажем, че всички документи са разсекретени. Законът за шпионажа не го интересува“, е заявил професорът по право в университета в Джорджтаун Тод Хънтли.
МОЖЕ ЛИ ТРЪМП ДА СЕ ИЗВИНИ?
Тръмп обаче има някои потенциално успешни стратегии. Неговите адвокати са можели да оспорват показанията на свидетелите, да обвиняват други или да твърдят, че той е следвал съвета на адвокатите си и не е възнамерявал да нарушава закона.
Ако се стигне до съдебен процес, съдебното жури във Флорида ще изслуша делото, тъй като специалният прокурор е поискал обвинителния акт там. В консервативния щат Тръмп ще се нуждае само от един съдебен заседател, който да се противопостави на присъдата му, за да има неправилен процес.
Защитният му екип може също да подаде молби, които могат да отложат процеса до след изборите през ноември 2024 г. Правните експерти не са на едно мнение дали Тръмп може да се помилва, ако спечели.