Нивото на водата в река Дунав е спаднало толкова много поради сушата, че потъналите нацистки военни кораби са станали видими. По-конкретно в Сърбия се появиха десетки германски крайцери от времето на Втората световна война, като някои от тях все още са натоварени с оръжие. За това пише Sky News.

"Те са принадлежали на германския Черноморски флот, който нацистите умишлено са потопили в края на конфликта, когато съветските войски са настъпвали все по-навътре в Европа. В средата на реката, която разделя Сърбия и Румъния, близо до сръбското пристанище Прахово, сега се вижда ръждясалият корпус на кораба, както и счупената мачта, на която някога се е веело нацисткото знаме“, се посочва в материала.

Според историците през септември 1944 г. в близост до Прахово, в пролома на Дунава, са били потопени до 200 германски военни кораба, когато те попаднали под съветски обстрел.

В същото време в Румъния властите бяха принудени да започнат изграждането на временна язовирна стена, за да пренасочат водата от реката, засегната от сушата, към единствения действащ ядрен реактор в страната.

От своя страна в съседна Унгария нивото на водата в АЕЦ "Пакш“ е спаднало до ниво, което е на няколко милиметра от пълното спиране на работата на централата, съобщи министър-председателят на страната Петер Мадяр.