Премиерът на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен заяви, че не е сигурен "какво е конкретно" в обявената от американския президент Доналд Тръмп "рамка" за "бъдещо споразумение" по Гренландия, пише CNN.
"Никой друг освен Гренландия и Кралство Дания няма мандат да сключва сделки или споразумения за Гренландия и Кралство Дания без нас", каза Нилсен пред CNN на пресконференция в Нуук.
Тръмп вчера обяви, че е постигнал новата "рамка" след среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте. Нилсен каза, че разбира, че на тази среща Рюте "е предал посланието, което всъщност предадохме преди няколко дни с нашия представител от правителството на Гренландия."
"Това, което казахме от самото начало, е, че искаме уважителни, мирни отношения и силно партньорство като съюзник", каза Нилсен. "Но без съмнение, реториката, която чухме през последната година, е неприемлива за нас."
Министър-председателят добави, че Гренландия е отворена за всякакви планове за по-нататъшна интеграция в НАТО, включително чрез "постоянна мисия" на острова, стига плановете да произлизат от основата на "уважение" към техния суверенитет.



21:05 / 22.01.2026
6777



