Париж нняма да участва в инициативата за закупуване на американско оръжие за Киев, тъй като желае да развива собствено производство на оръжие, пише евроейската редакция на Politico в статия със заглавие "Как Европа намери заобиколно решение, за да накара Тръмп да помогне на Украйна".

Изданието отбелязва, че Франция не се е отзовала, когато генералният секретар на НАТО Марк Рюте на среща с президента на САЩ Доналд Тръмп е изброил страните, готови да участват в инициативата за закупуване на американско оръжие за Украйна. Според изданието френският президент Еманюел Макрон отдавна призовава европейците да развиват собствена отбранителна индустрия, като купуват оръжия от местни производители.

"По тази причина Париж няма да се присъедини към инициативата за закупуване на американски оръжия“, пише изданието, като се позовава на двама осведомени френски служители.

Във вторник чешкият премиер Петр Фиала заяви, че Чехия няма да участва в проекта на американския президент Доналд Тръмп страните от НАТО да купуват оръжия от САЩ за ВСУ, тя помага на Украйна по други начини.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп, който преди това многократно критикуваше предшественика си Джо Байдън за отпускането на многомилиардна военна помощ за Украйна, в понеделник обяви нова схема за доставка на оръжия за Киев чрез съюзници от НАТО. Той заяви, че САЩ ще продадат оръжия на стойност милиарди долари - включително ракети, системи за противовъздушна отбрана и боеприпаси - на европейски държави, след което съюзниците ще ги предадат на Украйна и ще попълнят запасите си с нови покупки от американски производители. Тръмп подчерта, че схемата е напълно съгласувана и скоро ще бъде приложена със средства от страните от НАТО.