Politico: Иран може да промени решението си за масирана атака срещу Израел

©
В статията се подчертава, че през последните дни администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е работила по дипломатически канали, ангажирайки своите близкоизточни съюзници, за да убеди Техеран да преразгледа решението си да нанесе атака срещу Израел.
Двама високопоставени американски служители разкриват, че са предупредили Иран, че масиран удар само ще разпали напрежението и може да доведе до пряка конфронтация между двете страни.
Администрацията на САЩ също е призовала Иран да преразгледа отговора си на атаката, при която бе ликвидиран лидера на ХАМАС Исмаил Хания, тъй като смъртта му изглежда е причинена от бомба с дистанционно управление, поставена в неговата къща за гости в Техеран при тайна операция, а не от като част от по-голяма атака.
Сега Техеран все повече споделя възгледите на Вашингтон, след като първоначално ги отхвърли, уверяват официалните лица.
Politico отбелязва, че според американски служители наистина се очаква някакъв ирански отговор на убийството на Хания, но Техеран изглежда се е преориентирал и САЩ не очакват голяма атака срещу Израел в близко бъдеще.
Попитан от репортери в сряда дали САЩ вярват, че Иран е променил решението си, председателят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби отговори, че няма да говори за конкретни оценки на разузнаването, но допълни, че администрацията на Байдън "не иска да види ескалация“.
"Ако това (масирана атака от Иран – бел. ред.) се случи, тогава, Боже мой, ние ще бъдем готови да защитим Израел и ще се защитим, ако е необходимо“, подчерта Кърби.
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
OSINT: Руснаците изтеглят бомбардировачи Ту-95МС в Сибир
22:33 / 05.05.2025
Израелските военновъздушни сили нанесоха удари по йеменското прис...
21:48 / 05.05.2025
АТЕШ: ФСБ подготвя провокации за 9 май в Русия и Украйна
21:01 / 05.05.2025
Орбан обясни защо е влязъл в конфликт със Зеленски
19:50 / 05.05.2025
ГЩ на Украйна: ВВС унищожиха контролен пункт на руски БпЛА в Курс...
19:15 / 05.05.2025
Актуални теми