Писториус: Саботажът срещу СП може да е извършен под чужд флаг с цел Украйна да бъде обвинена

©
Според него трябва ясно да се разграничи дали става дума за украинска група, действаща по заповед на властите в Киев, или за проукраинска група, действаща без знанието на правителството. "Но предупреждавам да не се правят прибързани заключения“, заяви Писториус в кулоарите на срещата на върха на НАТО в Стокхолм.
По думите му възможността това да е "операция под фалшив флаг, организирана, за да бъде обвинена Украйна“, е "също толкова голяма“.
На 7 март американският вестник The New York Times публикува материал, в който се посочва, че зад експлозията на газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2" в Балтийско море стоят неправителствени групи, които може да включват руснаци и украинци .
Доклад на германската телевизия ARD и вестник Die Zeit твърди, че властите в Берлин са успели да идентифицират лодката, използвана за саботажната операция. Резултатите от журналистическото разследване показва, че група от петима мъже и една жена с фалшиви паспорти са наели яхта от полска компания, собственост на граждани на Украйна, но националността на извършителите не е установена.
Украинският министър на отбраната Олексий Резников увери, че правителството на Киев не е замесено във взривяването на руските газопроводи "Северен поток" в Балтийско море през септември миналата година.