Официално: Никушор Дан е новият президент на Румъния

©
Високата избирателна активност изигра важна роля в напрегнатия вот.
Дан е получил 6 104 979 гласа (53,78 процента) на втория тур на президентските избори в Румъния, според данни, публикувани в реално време на уебсайта на Постоянния изборен орган.
"Трябва да изградим Румъния заедно, независимо за кого сте гласували“, каза Дан, след като победата му беше сигурна, предаде BBC.
Повече от 11,6 милиона румънци гласуваха на балотажа в неделя, а Дан привлече подкрепата на повече от шест милиона от тях.
55-годишният Дан, математик, се изстреля в последния момент на върха през последните дни, след като седмици наред изоставаше от Симион, евроскептик, който иска да прекрати военната помощ за Украйна във войната ѝ с Русия.
Симион, който беше на първо място в първия тур на изборите преди две седмици с 41% от подадените бюлетини, се отказа, след като по-рано заяви, че е спечелил изборите.
В предизборната си кампания Дан обещаваше да се бори с ширещата се корупция, да запази подкрепата си за Украйна, където Румъния играе важна логистична роля, и да запази страната в рамките на европейското пространство.
В неделя вечерта в столицата Букурещ поддръжниците на Дан скандираха "Русия, не забравяй, Румъния не е твоя".
Твърдо подкрепящ ЕС и НАТО, Дан заяви в навечерието на изборите, че подкрепата на Румъния за Украйна е от решаващо значение за собствената ѝ сигурност срещу нарастващата руска заплаха.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски поздрави Дан за неговата "историческа победа", като написа в социалните мрежи: "За Украйна - като съсед и приятел - е важно Румъния да бъде надежден партньор".
Гласуването в Румъния се проведе в един и същи ден с първия тур на изборите в Полша, на които либералният лидер Рафал Тшасковски изпревари Карол Навроцки, кандидат, подкрепян от опозиционната националистическа партия "Право и справедливост" (ПиС), допълва Reuters.
И двата избора се разглеждат отблизо в цяла Европа на фона на опасенията, че народният гняв срещу основните елити във връзка с миграцията и натиска върху разходите за живот може да засили подкрепата за Тръмп и да наруши единството на континента по въпроса как да се справи с Русия.
Според Муджтаба Рахман, управляващ директор за Европа в консултантската компания Eurasia Group, в Румъния обаче изборите са показали отпор срещу политиците, които черпят вдъхновение от движението на десния популист Тръмп "Да направим Америка отново велика" (MAGA).
"Това е наистина силен резултат за проевропейския кандидат", заявява Рахман.
"Това е още един пример за положителния ефект на Тръмп върху европейските изборни цикли, където опасенията за политката и политическата посока, движеща се по начин, подобен на MAGA, мобилизираха избирателите".
Дан признава, че е изправен пред тежко предизвикателство да намери министър-председател, който да договори мнозинство в парламента, за да намали бюджетния дефицит на Румъния - най-големия в ЕС, както и да успокои инвеститорите и да се опита да избегне понижаване на кредитния рейтинг.
"Предстои труден период, необходим за възстановяване на икономическото равновесие, за да се положат основите на едно здраво общество. Моля, имайте надежда и търпение", заявява Дан пред поддръжниците си, след като бяха публикувани екзит половете, показващи, че той води.
По-късно Дан заявява, че преговорите могат да отнемат няколко седмици.
Изборите се проведоха близо шест месеца след като първоначалният вот беше анулиран заради предполагаема руска намеса - отричана от Москва - в полза на крайнодесния лидер Калин Джорджеску, на когото беше забранено да се кандидатира отново.
Румъния изглеждаше готова да се насочи към Русия, ако Джорджеску спечели, и Симион изгради кампания, за да се възползва от подкрепата му, като даде знак, че ще го номинира за министър-председател, ако спечели.
Малко след края на гласуването Симион заяви, че изборът му е "ясен".
"Аз спечелих!!! Аз съм новият президент на Румъния и връщам властта на румънците!“ Симион заяви във Facebook.
Тълпа от привърженици на Дан отпразнува победата му пред предизборния му щаб в центъра на Букурещ.
"Тези избори са наистина важни за европейското бъдеще“, коментира 19-годишната Илинка Сипотеану. "Това е много добре за демокрацията и за по-младите ... а също и за нашите родители, баби и дядовци, които се бориха със системата през 1989 г."
Президентът на Румъния има значителни правомощия, включително да ръководи Съвета по отбрана, който взема решения за военната помощ. Президентът също така ще упражнява надзор върху външната политика, като ще има право да налага вето при гласувания в ЕС, които изискват единодушие.
Политически анализатори твърдят, че победата на Симион би довела до риск от изолиране на Румъния в чужбина, намаляване на частните инвестиции и дестабилизиране на източния фланг на НАТО.
Това би означавало също така, че унгарският лидер Виктор Орбан, който е дългогодишен съюзник на Тръмп, и словашкият Роберт Фицо, които са против военната помощ за Украйна, ще получат нов съюзник в Европейския съвет при вземането на решения относно помощта за Украйна, енергетиката, санкциите срещу Русия или бюджета на ЕС.