Рано тази сутрин са избухнали сблъсъци между азербайджански и арменски войски в резултат на възобновяване на продължаващите от десетилетия военни действия, свързани със спорната територия Нагорни Карабах, съобщи Reuters.

Азербайджан, който възстанови пълния си контрол над територията в шестседмичен конфликт през 2020 г., призна за жертви сред своите сили. Армения не спомена за загуби.

Правителството в Ереван заяви, че ще се позове на споразумението за сътрудничество с Русия и ще се обърне към ръководения от нея блок за сигурност - Организацията на договора за колективна сигурност, както и към Съвета за сигурност на ООН.

Освен на руския президент Владимир Путин, арменският министър-председател Никол Пашинян се е обадил на френския президент Еманюел Макрон и на държавния секретар на Съединените щати Антъни Блинкен, за да обсъдят ситуацията.

Блинкен призова за незабавно прекратяване на военните действия, за които всяка от страните обвинява другата.

"Няколко позиции, укрития и укрепени пунктове на азербайджанските въоръжени сили бяха подложени на интензивен обстрел с оръжия от различен калибър, включително минохвъргачки, от части на арменската армия", цитират агенциите изявление на азербайджанското министерство на отбраната.

"В резултат на това има загуби на личен състав и щети по военната инфраструктура".

В изявленията на Азербайджан се казва, че арменските сили са извършвали разузнавателна дейност по границата, преместили са оръжия в района и в понеделник вечерта са извършили минни операции.

Министерството на отбраната на Армения заяви: "Продължава интензивната стрелба - започнала в резултат на мащабна провокация от азербайджанска страна. Въоръжените сили на Армения предприеха пропорционален отговор".

Конфликтът избухва за първи път в края на 80-те години на ХХ век, когато и двете страни са под съветско управление, а арменските сили завземат обширни територии край Нагорни Карабах - отдавна международно призната територия на Азербайджан, но с голямо арменско население.

Азербайджан си възвърна тези територии през 2020 г., когато сраженията приключиха с подписано с посредничеството на Русия примирие и хиляди жители се завърнаха в домовете си, от които бяха избягали.

Оттогава лидерите на двете страни се срещнаха няколко пъти, за да изготвят договор, целящ установяването на траен мир.