Норвегия ще изпрати свои военни, за да защити нефтените и газовите си инсталации от евентуални саботажи, след като няколко държави заявиха, че два руски газопровода към Европа, които изхвърлят газ в Балтийско море, са били атакувани, заяви министър-председателят в сряда, предаде Reuters.

Изтичането на газ в резултат на предполагаем саботаж, открит във вторник по газопроводите "Северен поток", разтърси енергийните пазари и засили опасенията за сигурността.

Понастоящем Норвегия е най-големият доставчик на газ в Европа и водещ световен доставчик на петрол. Тя разполага с над 90 офшорни нефтени и газови находища, повечето от които са свързани с мрежа от газопроводи, простираща се на около 9 000 км.

"Военните ще бъдат по-видими в норвежките петролни и газови инсталации", заяви на пресконференция министър-председателят Йонас Гахр Стере.

Нападението ще бъде "управлявано съвместно с нашите съюзници", каза той. Норвегия е член на НАТО.

В морето военноморските сили ще бъдат разположени за защита на офшорните инсталации, а на сушата полицията може да увеличи присъствието си в съоръженията, каза той.

НАТО и Европейският съюз подчертаха необходимостта от защита на критичната инфраструктура и предупредиха за "твърд и единен отговор", ако има още нападения.

В понеделник Норвежкият орган за безопасност на петрола призова за по-голяма бдителност по отношение на неидентифицирани безпилотни самолети, наблюдавани да летят в близост до норвежки офшорни платформи за добив на нефт и газ, като предупреди, че те могат да представляват риск от инциденти или умишлени нападения.

Премиерът заяви днес, че наблюденията на безпилотни летателни апарати са се случили "главно през септември", че става дума за безпилотни летателни апарати с "различни размери" и че дейността е "необичайна".

Въпреки това той отново подчерта, че не вижда конкретна заплаха срещу морския нефтен и газов сектор на Норвегия и не е поискал военна помощ от съюзниците ѝ.