Руските аерокосмически сили са разположили междуконтинентални стратегически бомбардировачи Ту-160 за операции над Баренцово и Норвежко море, като ескортът им е осигурен от прехващачи МиГ-31, съобщи MWM.
Руското министерство на отбраната съобщи, че полетът "е продължил приблизително 16 часа. По време на мисията екипажите на Ту-160 са практикували презареждане с гориво във въздуха“.
В началото на март например два руски стратегически бомбардировача Ту-95МС и техните ескортни изтребители Су-35 са провели дълъг патрул в международното въздушно пространство над Баренцово море и са били прихванати от изтребители F-35 на Кралските норвежки военновъздушни сили.
На 3 юни руска ядрена подводница изстреля противокорабна крилата ракета П-800 близо до територията на НАТО в Баренцово море, което повдигна сериозни въпроси относно възможностите на кораба и способността му да се противопостави на военноморската мощ на Западния блок в региона.
Въпреки че руските инвестиции във флота от бомбардировачи са значително по-малки от тези във флота от ядрени подводници, неотдавнашната модернизация на бомбардировачите Ту-160 до стандарта Ту-160М и разширяването на производството на нови бомбардировачи от този тип, повдига вероятността самолетът да представлява сериозно и нарастващо предизвикателство за НАТО в случай на потенциален конфликт. Бомбардировачите са ценени заради несравнимите си скорости, надвишаващи 2 Маха, и високата си оръжейна способност, която е с 50 процента по-голяма от тази на по-старите бомбардировачи Ту-95МСМ.
Ту-160 е най-големият боен самолет
Ту-160 е най-големият боен самолет, въвеждан някога в експлоатация, и може да носи около 45 тона оръжия вътрешно, включително ядрени и конвенционални крилати ракети.



12:10 / 24.06.2026
1227



